KARAYİPLER´DE BULUNAN 3 AFRİKALI ESİRİN ETNİK KÖKENLERİ BELİRLENİYOR

Araştırmacılar, Karayipler´deki Saint Martin Adası´nda birlikte gömülmüş 3 Afrikalı esirin etnik kökenlerini başarılı bir şekilde tanımlamak için yeni geliştirilen bir teknik kullanıyor.

Bölgede “Zoutsteeg Three” (Zoutsteeg üçlüsü) olarak bilinen 25 ile 40 yaşları arasındaki 2 erkek ve 1 kadına ait kalıntılar, 2010 yılında inşaat işçileri tarafından bulunmuştu. O zaman arkeologlar, bireylerin dişlerinin durumuna bakarak, onların kasten aşağı doğru törpülenmiş olduğunu anladılar. Bu, Afrika'nın belli bölgelerinde yaygın olarak görülen bir uygulamaydı.

 

Tropikal ortamlarda DNA iyi bir şekilde korunmamasına rağmen, Kopenhag ve Stanford üniversitelerinden uzmanlar, Zoutsteeg üçlüsünün az miktardaki DNA kalıntısını izole etmek için yeni nesil dizileme kullandı. Bu kanıtı Batı Afrikalı modern nüfusun DNA'sı ile karşılaştırdıklarında, kölelerden birinin büyük ihtimalle Kamerun’un Bantu dili konuşan halkı arasından, diğer ikisinin ise büyük olasılıkla Gana ve Nijerya'nın Bantu dili konuşulmayan bölgelerinden geldiği anlaşıldı. Kopenhag Üniversitesinden Hannes Schroeder: “Afrikalı esirlerin genetik kökenlerini bulmak için, daha önce mümkün olandan çok daha az bir yanılma payıyla genom verilerini kullanabildiğimizi gösterebildik. Bu çalışma, Karayipler'deki kölelik üzerine yapılan araştırmalar ve Afrika diasporasının arkeolojisi için büyük bir önem taşımaktadır.” dedi.            

 

 

archaeology.org