KARŞIDAN KARŞIYA

MÖ Üçüncü Bin´de Kiklad Adalari ve Bati Anadolu 

23.05.2011 - 28.08.2011

Sabanci Üniversitesi Sakip Sabanci Müzesi (SSM), ÇIMSA'nin ana sponsorlugunda, Ege'nin ortak tarihine iliskin çok degerli bir sergiye ev sahipligi yapiyor. Karsidan Karsiya- MÖ Üçüncü Bin'de Kiklad Adalari ve Bati Anadolu isimli sergi, Türkiye Müzelerinin yani sira Atina Milli Arkeoloji Müzesi, N. P. Goulandris Vakfi Kiklad Sanati Müzesi'nden gelen eserlerden olusuyor. Sergide; uygarligin adimlarinin atildigi Anadolu ve hemen yakininda bulunan Kiklad takimadalari arasindaki iliskiler inceleniyor, benzesen, ancak bölgesel özelliklerini koruyan iki kültürün öyküsü dile getiriliyor. Iki ülke müzeleri arasindaki ilk isbirliginden dogan sergi, 24 Mayis - 28 Agustos 2011 tarihleri arasinda Istanbullularla bulusuyor.

Atina Milli Arkeoloji Müzesi, N. P. Goulandris Vakfi Kiklad Sanati Müzesi gibi dev koleksiyonlara sahip müzelerden ödünç alinan eserler, bu sanatin kaynagini olusturan Anadolu'daki buluntular ve Türkiye'deki 15 müzeden seçilen koleksiyonlarla birlikte ilk kez sergileniyor. Ege'nin tarihte oldugu gibi yeniden bir baris denizi haline gelmesi mesajini da içeren sergi, toplam 340 eseri kapsiyor.

Sergi, Anadolu ve Yunanistan'daki medeniyetlerin MÖ Üçüncü Bin'e uzanan etkilesimini anlatarak, kültürlerarasi diyaloga katkida bulunmayi hedefliyor. Ege'nin iki yakasindaki 5000 yillik ticari ve kültürel iliskinin gözler önüne serildigi sergide, Erken Tunç Çagi'na ait Kiklad sanatindan örneklerin yani sira; heykelcik, seramik ve bronz aletlerin de aralarinda bulundugu pek çok buluntu yer aliyor.

Aslina uygun insa edilmis 14 metrelik bir Kiklad teknesi modeli, serginin en dikkat çekici parçalarindan biri olarak öne çikiyor. Sergiye dahil edilen modelle, uzun yillar Ege Denizi'nin iki yakasini bulusturan tek ulasim araci olan teknelerin, iki kültürün etkilesimi üzerindeki etkisi ve önemi vurgulaniyor. Tekneler, Ankara Üniversitesi Sualti Arkeolojik Arastirma ve Uygulama Merkezi tarafindan yürütülen "Kiklad Tekneleri Canlandirma Projesi" kapsaminda hazirlaniyor. Üretiminde hiçbir yapistirici ve çivi kullanilmayan tekneler, halatlarla birbirine baglanan tahtalarin suya girince siserek kenetlenmesi mantigindan hareketle, aslina uygun olarak insa ediliyor.

Anadolu ve Yunanistan'daki medeniyetlerin ticari ve kültürel iliskilerini gözler önüne seren sergi, iki ülke müzeleri arasindaki ilk isbirligi olmasi nedeniyle, Ege'nin iki yakasinda da büyük heyecan yaratti. Sergi, müzelerde gerçeklestirdigi teshir projelerinin yani sira, SSM'de 5 Haziran - 26 Eylül 2010 tarihleri asinda gerçeklestirilen "Bizantion'dan Istanbul'a - Bir Baskentin 8000 Yili" sergisinin de mimari olan, uluslararasi pek çok ödül almis Çek mimar Boris Micka tarafindan projelendiriliyor.