KARS´TA TARİH ÖNCESİ KAYAÜSTÜ RESİMLERİ BULUNDU

Ani ören yeri yakınlarında bulunan Alem köyünde, kazıma tekniği ile yapılmış av sahnelerinin betimlendiği 15 kayaüstü resmi bulundu.

Ani ören yerine 11 kilometre uzaklıkta bulunan Alem köyünde, kazıma tekniği ile yapılmış, av sahnelerini betimleyen at, köpek, dağ keçisi, geyik ve insan figürlerinin yer aldığı 15 kayaüstü resmi bulundu.

 

Kars Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Vedat Akçayöz, Alem köyünde keşfedilen tarih öncesi kayaüstü resimlerle ilgili yaptığı açıklamada,  bulunan 15 kayaüstü resmin, bulunduğu bölgeyle beraber sit alanı olarak tescillenmesi için çalışma başlatıldığını bildirdi. Akçayöz ayrıca, müze müdürlüğü, arkeolog ve sanat tarihçilerinden oluşan heyet tarafından, Alem köyünde bulunan 15 panonun, yaşam mağaralarının, mezarların ve yerleşim bölgesinin koordinatlarının alınıp, fotoğraf çekimlerinin yapılarak, tescil işlemleri için gerekli olan verilerin toplandığını belirtti.

 

Tescil işleminin, Ani'nin UNESCO Dünya Mirası Asıl Listesi'ne girmesi için de önemli rol oynayacağını belirten Vedat Akçayöz, 2016 yılının Ani ve Kars turizmi açısından çok önemli bir yıl olacağını sözlerine ekledi.

 

 

radikal.com