KAŞ’TA YAPILMAK İSTENEN YOL 1. DERECE SİT ALANINDAN GEÇECEK

Antalya’da Kaş-Kalkan ilçeleri arasına ihtiyaç olmamasına rağmen yapılmak istenen 28,7 Km’lik otoyol tarihi, doğayı ve sosyal yapıyı olumsuz etkileyecek.

 

İKİ AYRI DAVA AÇILDI

 

İhtiyaç olmamasına rağmen Kaş-Kalkan arasına yapımı için ‘ÇED (Çevresel Etki Değerlendirmesi) gerekli değildir’ kararı verilen ve Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’ndan da geçen otoyol projesi ile ilgili geçtiğimiz günlerde iki ayrı dava açıldı. Birinci dava yol projesinin ÇED gerekli değildir kararına karşı açılırken, İkincisi ise dünyaca ünlü Kaputaş Plajı Sit alanının 2800 metresinden yol geçmesine koruma kurulunun izin vermesi ile ilgiliydi.

 

YOL 1. DERECE SİT ALANINDAN GEÇİYOR

 

Antalya Kaş ilçesi Kaputaş mevkiini de kapsayan 1. Derece sit alanı olan Kalkan Güney Yamaçlarından geçecek olan yol, Kaş-Kalkan yoluna alternatif olarak planlıyor. Haziran 2017 tarihinde onaylanan ÇED gerekli değildi kararı Temmuz ayının başında Kaş Kaymakamlığı’nda askıya çıkarıldı. Projeye göre 1. Derece Sit alanı olan Kaputaş mevkiinden geçecek. Yolun 2800 metresinin Kaputaş’da kapsayan Kalkan Güney Yamaçları Sit alanı bölgesinden geçerken ve tam Kaputaş hattında da bir viyadük yapılacak.

 

DOĞAL YAŞAMI DA ORTADAN İKİYE BÖLECEK

 

Yol yapım çalışmaları sırasında ve çıkarılacak taş ocakları malzemeleri sırasında yapılan  patlatmalarla yeraltı suları etkileneceği uyarılarına da yer verilen dilekçede, alanda bulunan bir kısım  tarım toprağının kullanılamaz hale geleceği ve rapora göre yine 745,000 m2 orman alanının tahrip olacağı kaydedildi.

 

Yolun yapılamasının hem köyde oturanların, hem de doğanın tüm dengesini bozacağına, tahrip olacağına vurgu yapılan dilekçede bitki ve hayvan  sağlığı üzerindeki etkisinin geri dönülmez olacağı belirtildi. Endemik Likya Orkidesinin bu projeden doğrudan etkileneceğinin, 1. Derece Sit alanı olan Kaputaj plajının üstüne viyadük (ayaklı büyük yol) geleceği ve yolun 1. Derece Sit alanı  içinden geçeceğinin aktarıldığı dilekçede "alanda bulunan 6 adet tarihi Sit alanı etkilenecek bölgede yaşayan nesli tükenmekte olan yaban keçisinin ve tosbağanın (Testudo graeca) habitat alanı daralacak ve nesilleri iyice tehdit altına girecektir. Doğal habitat  ikiye bölünecektir" denildi.

 

Kaynak:https://www.evrensel.net