KAYIP ANTİK KENTİ BULAN EKİP HASTALIĞA YAKALANDI: MAYMUN TANRISININ LANETİ Mİ?

Lidar teknolojisi sayesinde Maymun Tanrısının kayıp kenti Honduras ormanında keşfedildi.

Honduras ormanında kayıp antik kent keşfeden ekip, (tıpkı antik kabilelerin “Maymun Tanrısı”nın kentini rahatsız ettikleri takdirde uyarılacağı, nasıl hastalanacağını ve öleceğini anlattıkları gibi) nadir bir hastalıkla karşılaştı.

 

Ormanda gizli bir kayıp şehrin varlığı raporlarda yüzlerce yıl boyunca dolaşıyordu. 16. yüzyıl fetihçisi Hernan Cortes’te, bölgede bir yerde büyük bir zenginlik yeri hakkında bilgi verildiğini iddia etmişti.

 

1927’de Eduard Conzemius havadan araştırmalar yaparken “beyaz şehir”in bir görüntüsünü yakaladığını iddia etti. 20 yıl sonra kâşif Theodore Morde, kenti bulduğunu ve yerli halkın kendisine dev maymun tanrısı heykelinin (dolayısıyla kentin adı da buradan geliyor) gömülü olduğunu söylediğini aktardı. Ancak yağma korkuları üzerine yerini açıklamayı reddetti.

 

2012 yılında, La Mosquitia’daki uzak bir vadi görüntüsü National Geographic’ten Amerikalı ve Honduraslı araştırmacıların kenti bulmak için yola çıkmalarını teşvik eden bir dizi kalıntıyı gösterdi. Araştırmacılar Lidar lazer teknolojisi (Işık Tespiti ve Ölçümü) kullanarak, yoğun orman altındaki zemini haritalayabildiler. Bulgular buranın, meydanları, piramitleri, höyükleri ile bin yılı aşkın bir süre önce iskân edilmiş tam bir şehir olduğunu gösterdi.

 

Yerin tespit edilmesinden sonra ekip bölgeyi ziyaret ederek arkeolojik eserler ve taş heykeller buldular. Ormandan döndüklerinde ise, keşif hakkında bir kitap yazan Douglas Preston’da dâhil olmak üzere ekibin çoğu, beyaz lepra (cüzzam) olarak bilinen nadir bir hastalığa yakalandı. Bu paraziter bir hastalıktı. Dünya Sağlık Örgütü’nün açıkladığı gibi, "Mukokutanöz leishmaniasisde, burun, ağız ve boğaz boşluklarının çevresindeki dokuların kısmen veya tamamen tahrip edilmesine neden olabilir. Ciltte, ağızda ve burunda ülserler çıkartır." Ekip, hastalığı domisyon etmek için 7 günlük yoğun bir tedavi süreci gördü ve ekip iyileşmeye başladı.

 

Uzmanlar, kentte yaşayanların maya mimarisinden etkilendiklerini, fakat kim olduklarını tam olarak bilmediklerini söyledi.  Günümüzde bu kentin kayıp bir uygarlığı temsil ettiğine inanılıyor.

 

http://www.ibtimes.co.uk