KAYIP HİTİT STELİ İÇİN MECLİS ÖNERGESİ

CHP Konya Milletvekili Mustafa Hüsnü Bozkurt, Ereğli’de kaybolan Geç Hitit dönemi mezar steli için soru önergesi verdi.Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın yazılı cevaplaması için verilen önergede Hürriyet Gazetesi’nin gündeme getirdiği iddialar soruldu.

CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt’un verdiği soru önergesinde şu sorulara cevap istendi:

1)  Bakanlığınızın bahsi geçen konudan haberi var mıdır; yetkili birimlere talimat verilerek soruşturma başlatılmış mıdır; başlatılması planlanmakta mıdır?

2)  Ereğli Cumhuriyet Savcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında kimlerin ifadesi alınmıştır; konu dâhilinde tutuklanan ya da gözaltına alınan kişi ya da kişiler var mıdır?

3)  Arsa sahibi Muzaffer Yaramış’ın iddia ettiği üzere inşaatın durdurulmadığı doğru mudur; doğru ise gerekçesi nedir?

4)  Tarihi stelin bulunduğu iddia edilen inşaatın müteahhidi Âdem Aksoy’un, define kazısı izni istediği, müze yetkililerinin de hakkında kaçak kazı yapmaktan tutanak olduğu gerekçesiyle Aksoy’a izin vermediği doğru mudur?

5)  Arsa sahibi Muzaffer Yaramış’ın geceleri inşaatta gizli tünel kazıldığını ve kaçak kazı yapıldığını polise ihbar etmesine rağmen, emniyet yetkililerinin konuyla ilgilenmediği doğru mudur?

6)  İnşaat alanında bulunduğu belirtilen Hitit dönemine ait yaklaşık 2 bin 700 yıllık stelin Adana’da 6 milyon TL’ye satıldığı iddiası araştırılmakta mıdır; iddia ile ilgili olarak Adana’daki yetkili birimlerle irtibata geçilmiş midir?

Söz konusu sorularla ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın vereceği cevap merak konusu oldu.

 

NE OLMUŞTU!

Konya Ereğli’de geç Hitit dönemine ait olduğu ileri sürülen 2700 yıllık stelin (mezar taşının) çıktığı arsanın sahibi emekli polis memuru Muzaffer Yaramış, emniyet müdürlüğüne şikâyette bulunduğunu ama kimsenin ilgilenmediğini söylüyor.

Konya'nın Ereğli ilçesinde hemen herkesin dilinde, cep telefonunda geç Hitit dönemine ait olduğu ileri sürülen 2 bin 700 yıllık stelin (mezar taşının) fotoğrafı var. İlçede sağır sultanın bile duyduğu inşaatın temelinde çıkan eserle ilgili devletin tüm kademelerine yapılan şikâyete rağmen inşaat bir türlü durdurulmadı.

Eserin çıktığı iddia edilen arsanın sahibi Muzaffer Yaramış, Ereğli Emniyet Müdürlüğü, Ereğli Belediyesi, müze müdürlüğü, kaymakamlık dahil her yere müracaat etmiş. Hürriyet’te 2 Haziran’da çıkan haberden sonra Ereğli Cumhuriyet Savcılığı hem Muzaffer Yaramış’ın hem de kepçe operatörü Bekir Düzgün’ün ifadesini aldı. Müteahhit Adem Aksoy’un ise bu hafta başına kadar ifadesi alınmamıştı.

BU KADAR DELİLE RAĞMEN

Arsa sahibi Muzaffer Yaramış, “Eğer eser benim arsamdan çıkmışsa bu devletin bir hazinesi, derhal müzeye teslim etsinler. Kepçe operatörü belli, hafriyatı yapan, yaptıran belli. Ben eski polisim bu kadar delille bu eserin bulunamaması mümkün değil” dedi.

‘SU KUYUSU KAZDIM’

Şikâyetlere rağmen inşaatı durdurmayan Adem Aksoy, Ereğli’nin en bilinen müteahhitlerinden. Aksoy kendisine tanınan bu ihtimamı abartarak Ereğli Müzesi’nden inşaatın olduğu alanda define kazısı izni istedi. Müze, hakkında kaçak kazı yapmaktan tutanak olduğunu, savcılığa suç duyurusunda bulunulduğunu belirterek bu isteğini reddetti. İddiaları sorduğum Aksoy inşaatın sahibi Adem Aksoy’dan şöyle bir cevap aldım: “Bu eseri daha önce hiç görmedim. Oradaki çukur su kuyusu. Define kazısı yapmak için müsaade alabilir miyim diye müzeye gittim. Müze müdürü de ‘Katmanlara ben baktım orada bir şey yok’ deyince vazgeçtim. Herkes söyleyince ben de inandığım için izin almak istedim. Savcılık henüz ifademi almadı. Hem sen kimsin ki bana bu soruları soruyorsun. Sana cevap vermek zorunda değilim. Eseri benim sattığımı yaz da görelim.”

DEFİNECİ TÜNELİ Mİ

İnşaatın ortasına 1 metre genişliğinde 5 metre derinliğinde ve inşaatın altına doğru uzanan 8 metre uzunluğunda bir tünel kazılmış. Cinler Mahallesi Muhtarı Murat Biler ve arsa sahibi Muzaffer Yaramış geceleri gizli gizli tünelin kazıldığını ileri sürüyor. Muhtar “Birkaç defa gece polise kaçak kazı yapıldığını ihbar etmeme rağmen gelen giden olmadı” diyor. Defineci tünelinin kazıldığı devletin tüm birimlerine bildirildiği halde inşaat mühürlenmediği gibi kaçak kazı da devam ediyor.