KAYIP HİTİT STELİNDE YENİ BİLGİLER

Hürriyet Gazetesi´nden Ömer Erbil´in haberine göre Konya Ereğli’de Geç Hitit Dönemine ait olduğu ileri sürülen 2700 yıllık stelin (mezar taşının) çıktığı arsanın sahibi emekli polis memuru Muzaffer Yaramış, emniyet müdürlüğüne şikâyette bulunduğunu ama kimsenin ilgilenmediğini söylüyor.

Konya'nın Ereğli ilçesinde hemen herkesin dilinde, cep telefonunda Geç Hitit Dönemine ait olduğu ileri sürülen 2 bin 700 yıllık stelin (mezar taşının) fotoğrafı var. İlçede sağır sultanın bile duyduğu inşaatın temelinde çıkan eserle ilgili devletin tüm kademelerine yapılan şikâyete rağmen inşaat bir türlü durdurulmadı.

Eserin çıktığı iddia edilen arsanın sahibi Muzaffer Yaramış, Ereğli Emniyet Müdürlüğü, Ereğli Belediyesi, Müze Müdürlüğü, kaymakamlık dahil her yere müracaat etmiş. Hürriyet’te 2 Haziran’da çıkan haberden sonra Ereğli Cumhuriyet Savcılığı hem Muzaffer Yaramış’ın hem de kepçe operatörü Bekir Düzgün’ün ifadesini aldı. Müteahhit Adem Aksoy’un ise bu hafta başına kadar ifadesi alınmamıştı.

BU KADAR DELİLE RAĞMEN

Arsa sahibi Muzaffer Yaramış, “Eğer eser benim arsamdan çıkmışsa bu devletin bir hazinesi, derhal müzeye teslim etsinler. Kepçe operatörü belli, hafriyatı yapan, yaptıran belli. Ben eski polisim bu kadar delille bu eserin bulunamaması mümkün değil” dedi.

‘SU KUYUSU KAZDIM’

Şikâyetlere rağmen inşaatı durdurmayan Adem Aksoy, Ereğli’nin en bilinen müteahhitlerinden. Aksoy kendisine tanınan bu ihtimamı abartarak Ereğli Müzesi’nden inşaatın olduğu alanda define kazısı izni istedi. Müze, hakkında kaçak kazı yapmaktan tutanak olduğunu, savcılığa suç duyurusunda bulunulduğunu belirterek bu isteğini reddetti. İddiaları sorduğum Aksoy inşaatın sahibi Adem Aksoy’dan şöyle bir cevap aldım: “Bu eseri daha önce hiç görmedim. Oradaki çukur su kuyusu. Define kazısı yapmak için müsaade alabilir miyim diye müzeye gittim. Müze müdürü de ‘Katmanlara ben baktım orada bir şey yok’ deyince vazgeçtim. Herkes söyleyince ben de inandığım için izin almak istedim. Savcılık henüz ifademi almadı. Hem sen kimsin ki bana bu soruları soruyorsun. Sana cevap vermek zorunda değilim. Eseri benim sattığımı yaz da görelim.”

DEFİNECİ TÜNELİ Mİ

İnşaatın ortasına 1 metre genişliğinde 5 metre derinliğinde ve inşaatın altına doğru uzanan 8 metre uzunluğunda bir tünel kazılmış. Cinler Mahallesi Muhtarı Murat Biler ve arsa sahibi Muzaffer Yaramış geceleri gizli gizli tünelin kazıldığını ileri sürüyor. Muhtar “Birkaç defa gece polise kaçak kazı yapıldığını ihbar etmeme rağmen gelen giden olmadı” diyor. Defineci tünelinin kazıldığı devletin tüm birimlerine bildirildiği halde inşaat mühürlenmediği gibi kaçak kazı da devam ediyor.

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr/herkes-biliyor-herkes-susuyor-40115673

Haber Ömer Erbil.