KEHRİBAR İÇİNDEKİ 100 MİLYON YILLIK KUŞ ŞİMDİYE KADAR BULUNAN EN İYİ KORUNMUŞ ÖRNEK

Dinozorların yaşadığı dönemde kehribara yapışarak fosilleşen canlılar yalnızca böcekler değildi. Daha önceden, kehribar içinde korunmuş eski kuş türlerine ve dinozorlara ait çeşitli parçalar bulunmuştu. Şimdi ise, bu zamana kadar bulunanlar arasındaki bütüne en yakın kuş fosili keşfedildi.

Myanmar’da bulunan 100 milyon yıllık bir kehribar külçesi içerisinde, yumurtadan yeni çıkmış bir kuşa ait kafa, bacak, kanat, kuyruk ve ayaklar keşfedildi. Kuşun, bir kozalaklı ağaçtan sızan reçine havuzuna düştüğünde henüz birkaç günlük olduğu düşünülüyor.

 

Araştırma ekibinde yer alan, Kanada Kraliyet Saskatchewan Müzesinden Ryan McKellar keşifle ilgili “Bu şimdiye kadar gördüğümüz en bütün ve en detaylı örnek. Bu derecede bütün bir kuş fosilini görmek çok şaşırtıcı ve müthiş.” dedi.

 

McKellar, kehribar içerisindeki görüntünün kuşun gerçek derisi ve etinin korunmuş olduğu izlenimini verdiğini ancak aslında bunun kehribar üzerinde oluşmuş son derece detaylı bir baskı olduğunu söyledi. Benzer bulgular üzerinde yapılan araştırmalarda etin karbona dönüştüğü ve analiz için alınabilecek DNA örneği bulunmadığı görüldü. McKellar ayrıca, kehribar içerisinde kuşun tüylerinden bazılarının renklerinin korunduğunu ancak bunların çok heyecan verici olmadığını, yalnızca küçük kahverengi yığınlar şeklinde göründüğünü söyledi.

 

Kehribara düşerek yaşamını kaybeden talihsiz genç kuş, günümüzden 66 milyon yıl önce dinozorlar ile birlikte yok oldukları döneme kadar, modern kuşların ataları ile birlikte var olmuş, çok daha farklı ve başarılı bir tür olan ‘karşıt kuşlar’ grubuna aitti.

 

Kaynak: https://www.newscientist.com