KEOPS PİRAMİDİ

Keops Piramidi, Khufu Piramidi veya Büyük Piramit, Antik Dünyanın Yedi Harikası arasından günümüze ulaşan tek eserdir. MS 9. yüzyılda Mısır’a gelen Araplar şöyle söyler: “İnsan zamandan korkar, zaman ise piramitlerden.”

 

ANTİK MISIRLILAR KRAL KHUFU’NNUN DÜNYADA HORUS OLDUĞUNA, ÖLDÜĞÜNDE İSE TANRI RA’YA DÖNÜŞTÜĞÜNE İNANIYORLARDI.

 

 

KeopsPiramidi, Mısır firavunu Khufu adına bir anıtsal mezar olarak inşa edilmiştir. Kral Khufu, “Koruyucu Tanrı Khufu” anlamına gelen Khnum-Khufu ismiyle de bilinmektedir. Büyük Piramit içerisindeki Kral Odası’nın üzerinde konumlanan beş odacık içerisindeki yazıtlardan bilinen bu isme ayrıca piramidin batısında yer alan resmi memurların mezarlarında ve piramidin doğusunda yer alan asillerin mezarlarında da rastlanmıştır.

 

 

Khnum Khufu ismi ayrıca, güneyde Abu Simbel yakınlarındaki diorit taş ocaklarındaki kayalar üzerindeki ve Sinai’dekiWadi Maghara ile Batı Çölü’ndeki kaya yüzeylerindeki yazıtlardan da bilinmektedi. Khnum Khufu ismi ayrıca, güneydeAbu Simbel yakınlarındaki diorit taş ocaklarındaki kayalar üzerindeki ve Sinai’deki Wadi Maghara ile Batı Çölü’ndeki kaya yüzeylerindeki yazıtlardan da bilinmektedir.

 

 

Khufu’nun hükümdarlığının 13. öküz sayma yılından bir sonraki yıldan da bahsedilmektedir. Bu,Khufu için bilinen son tarihtir. Birçok akademisyen bugün, Khufu’nun hükümdarlığının 30-32 yıl sürmüş olabileceğini öne sürmektedir. Bana göre, bu süre daha da uzun olabilir. Büyük Piramit Yaklaşık 5,3 hektarlık bir alanı kaplayan Büyük Piramit’in her bir kenarı 230 metre uzunluğundadır. Orijinal yüksekliği 146,5 metre uzunluğundaki piramidin günümüzdeki yüksekliği ise 137 metre olarak ölçülmektedir.

 

 

Piramidin özgün taban çizgisi 921,44 metre olup, 51 derece, 51 dakikalık bir eğime sahiptir. Piramidin yapımında yaklaşık 2,3 milyon adet taş kullanıldığı öne sürülmektedir ancak bugüne kadar yaptığım araştırmalarda bu sayınınnasıl hesaplandığı konusunda herhangi bir kanıta ulaşamadım. Bana göre piramidin yapımında en fazla 1 milyon taş kullanılmış olmalıdır.

 

 

Khufu Piramidi, 5 derecelik ufak bir sapma haricinde, neredeyse tamamen gerçek kuzeye hizalanmıştır. Köşelerin yükseltileri 2,1 cm’lik bir fark dışında eşittir. Piramidin kenarları arasında 4,4 cm’lik önemsiz bir fark, köşelerinde ise yalnızca 2 derece 40 dakikalık bir fark vardır. Piramidin orijinal girişi kuzey cephesinde, Abbasi Halifesi Harun Reşid’in oğlu El-Memun’un askerleri tarafından açılan veEl-Memun girişi olarak bilinen oyuğun altında yer alır.

 

Yazı: Zahi HAWASS

Yazının tamamına Aktüel Arkeoloji Dergisi 59. sayısından ulaşabilir, okuyabilirsiniz.