KIBRIS’TA ARİSTOKRAT BİR AİLEYE AİT 2400 YILLIK MEZAR BULUNDU

Kuzey Kıbrıs’ın Lefke kıyılarında, Gemikonağı yakınlarında bulunan Soli antik kentinde aristokrat bir aileye ait olduğu anlaşılan 2400 yıllık bir yeraltı mezarı keşfedildi.

Kuzey Kıbrıs’ın Lefke kıyılarında, Gemikonağı yakınlarında bulunan Soli antik kentinde aristokrat bir aileye ait olduğu anlaşılan 2400 yıllık bir yeraltı mezarı keşfedildi.

 

Üç mezar odasından oluşan mezar kompleksinin iki odası el değmemiş halde bulunurken, üçüncüsünün yakın zamanda yağmalanmış olduğu tespit edildi. Henüz el değmemiş olan mezar odalarında insan kalıntılarının yanı sıra takı, figürin ve ayrıca şölenler sırasında servis yapma amacıyla kullanılan 16 parçalık bir kap koleksiyonunun da yer aldığı gömü hediyeleri ortaya çıkarıldı.

 

Mezar odalarından birinde sarmaşık biçimli ve altından yapılmış bir girift taç bulundu. Tacın üzerinde yer alan altın meyve ve ince altın yaprakların 2000 yıldan fazla bir süre boyunca tahribata uğramadan günümüze ulaşmış olması görenleri şaşırttı.

 

Kazıda görev alan, Ankara Üniversitesinden arkeolog Hazar Kaba, mezar kompleksinde bulunan objelerin Soli ve Atina arasında gerçekleşmiş ticaret faaliyetlerine gösterdiğini belirtti. Soli’nin Atina’ya kereste ve bakır sağladığını ve karşılığında Atina’dan şölen kapları gibi prestij ürünleri aldığını aktaran Kaba, ayrıca bazı Atinalı sanatçıların Soli’ye yerleşerek burada üretilen sanat eserlerinin tasarımında etkili olduklarını da sözlerine ekledi.

 

Mezar kompleksinde yapılan araştırmalarda farklı bölgeler ile çeşitli ticaret bağlantılarına rastlandı. Örneğin bazı takı ve şölen kaplarında Pers izleri görülürken, altın tacın Makedonya’da bulunan elit mezarlarında rastlanan taçlara benzediği anlaşıldı. Şölen kaplarının bazılarının ise İyon özellikleri taşıdığı tespit edildi.

 

Mezar kompleksinde günümüze el değmeden ulaşan mezar odalarından birinde yetişkin bir erkek ve kadın ile küçük bir kız çocuğuna ait  kalıntılara ulaşıldı. Erkek iskeletinin demir mızrak uçları ve bir kalkan ile birlikte gömüldüğü anlaşıldı. Yağmalanmayan ikinci mezar odasında ise  yetişkin bir kadın ve küçük bir kıza ait iskelet kalıntıları ortaya çıkarıldı.

 

Mezar buluntuları burada aristokrat bir ailenin gömülü olduğuna işaret ediyor. Mezar kompleksinde devam eden çalışmalar ve kemikler üzerinde yapılan DNA incelemeleri ile mezar kompleksinde gömülü bulunan kişilerin akrabalık derecelerinin ve ilişkilerinin de ortaya çıkması planlanıyor.

 

Kaynak: http://www.livescience.com/52452-ancient-cyprus-tomb-discovered.html

 

Fotoğraf: Kadir Kaba