KIBRIS´TAKİ TUNÇ ÇAĞI YAŞAMINI GERÇEK BİR DENEYİME ÇEVİREN UYGULAMA

Yeni bir akıllı telefon uygulaması, ziyaretçilerini bir zamanlar Kıbrıs’ın hayat dolu Tunç Çağı kentlerinden birinin içine daldırarak, onlara 3 binyıldan daha eski olan hareketli şehir hayatını deneyimleme imkanı sunuyor.

Yeni bir akıllı telefon uygulaması, ziyaretçileri bir zamanlar Kıbrıs’ın hayat dolu Tunç Çağı kentlerinden birinin içine daldırarak 3 binyıldan daha eski olan hareketli şehir hayatını izleme imkanı sunuyor.   

Adada çalışmalar yürüten İngiliz Kolombiya Üniversitesi (UBC)’ne bağlı arkeologlar, adada bulunan Tunç Çağı kalıntılarını gezen insanların bu antik şehitlerin eski zamanda gerçekte nasıl göründüğünü görebilecekleri bir akıllı telefon uygulaması geliştirmek için çalışıyorlar. Arkeolojik alanları ziyaret eden kişiler bireysel akıllı cep telefonlarını kullanarak gezdikleri alanın eskiden nasıl göründüğünü ekrandan görebilecek ve tam olarak nasıl göründükleri tartışmalı da olsa bu zamana tanıklık edebilecekler.

UBC’den araştırmacı Kevin Fisher, yaptığı açıklamada bu uygulamayı “tartışılan gerçeklik göreceli olarak yeni teknolojiye bağlı fakat  yine de bu uygulama insanların arkeolojik alanları nasıl gördükleri ve deneyimledikleri konusunda çığır açıcı bir gelişme” olarak yorumluyor ve bu deneyimin ziyaretçilerin arkeolojik alan etrafında dolaşmalarına ve gördükleri bütün kalıntıların antik dönemde nasıl göründüğü üzerine fikir sahibi olmalarına olanak sunacağını belirtiyor.  

Klasik Yakın Doğu ve Din Çalışmaları bölümünde profesör olan Fisher, UBC bünyesinde bulunan ve doktora sonrası çalışmalarını yürüten Payam Rahmdel tarafından yönetilen Disiplinlerarası  Medya ve Grafik Merkezi (MAGIC) ile iş birliği yapıyor. Bu akıllı uygulama şu an için sadece bir arkeolojik alanı kapsıyor fakat hem arkeologlar  açısından hem de bu arkeolojik alanları ziyaret eden turistler açısından yeni tekniklerin ortaya çıkmasında bir öncü görevi göreceği tahmin ediliyor.

KAD-AR olarak adlandırılan uygulama kendi alanınla yapılan nerdeyse ilk çalışma ve Rahmdel’in açıklamalarına göre bu uygulama görsel ve merkezi GPS odaklı veri kullanarak ziyaretçiye interaktif bir deneyim yaşatması açısından oldukça önemli bir gelişme.

MÖ 1650’den 1100’e kadar Kıbrıs, tunç için gerekli ana maddelerden biri olan bakırın kaynağı olarak önemli bir ticaret merkezi. Bu durum, Kıbrıs’ın güçlü ve elit sınıfa sahip Kalayasos-Ayios Dhimitrios şehrinin evleri, mezarları ve anıtsal yapıları ile birlikte ortaya çıkmasına neden olmuş. Fisher’a göre şehrin bütün tasarımı burada yaşayan elit topluluğu vurgulamak üzerine odaklanmış.

Alana ait eski kazı sezonlarını da kapsayan fotoğraflar ve haritalar üzerinden yapılan üç boyutlu çalışmanın çok büyük bir kısmı tamamlandığını belirten McLean, geçtiğimiz yaz boyunca Kıbrıs’ta bulunan alanda çalışma imkanı bulduğunu ve dolayısıyla daha detaylı fotoğraf ve ölçüler içeren bir belgeleme çalışması yapabildiğini söylüyor. 

kaynak: http://www.pasthorizonspr.com/index.php/archives/10/2014/new-app-will-provide-streetview-for-bronze-age-city-life-in-cyprus