KORE’DE 1500 YILLIK BİR SARAYIN KALINTILARINDA İNSAN KURBAN ETME RİTÜELİNE DAİR KANITLAR ORTAYA ÇIKARILDI

Güney Kore’de bir sarayın sur kalıntıları arasında insan kurban edildiğine dair kanıtlar ortaya çıkarıldı. Proje çalışmaları sırasında bulunan iki iskelet araştırmacılara göre kurban edilmiş gibi görünüyor.

Seul Kültür Mirası İdaresi, iskelet kalıntılarının Wolseong (Moon) Kalesi duvarlarının altında bulunduğunu söyleyerek keşfi duyurdu. Burası, Silla Krallığının (MÖ 57 – MS 935) başkenti Gyeongju’da yer alıyordu. Aslında Silla Krallığı, antik Kore’nin üç krallığından biriydi. Bu krallık MS 668’de Kore’yi Birleşik Silla Hanedanı altında birleştirdi. Keşfedilen söz konusu kurbanlar ise muhtemelen MS 5. yüzyılda yaşamıştı.  

 

Yan yana atılan iskeletlerden biri yukarı doğru, diğeri ise yüzü ve kollarını hafifçe ona doğru çevirmiş yatıyordu.

 

Arkeologlar, Antik Kore kültürlerinde, kurban edilen kişilerin krallara diğer dünyada hizmet etmek için öldürülüp gömüldüklerini biliyor. Ancak buradaki kurban etme türü farklı görünüyordu. Gyeongju Ulusal Araştırmalar Enstitüsü sözcüsü Choi Moon-Jung, bunların, binalar, barajlar veya surlar için feda edilen insanlara dair ilk arkeolojik kanıtlar olduğunu söyledi.

 

İki kurbanın nasıl öldürüldükleri belirsizliğini korusa da gelecekteki araştırmalar bu gizemi çözmeye başlayacak. Bununla birlikte araştırmacılar bu iki kurbanın buraya canlı canlı gömülmediklerini düşünüyor. Kazı projesinin üst düzey araştırmacılarından Park Yoon-Jung, iskeletler üzerinde herhangi bir direniş izi bulunmadığından, bunların bilinçsiz olduklarında veya öldüklerinde buraya gömülmüş olduklarını söyledi.

 

Bu gelenek tanrıları yatıştırmak ve yapıların uzun süre kullanılmasını sağlamak için insanların kurban edildiğini gösteriyor.

 

Gelecekteki araştırmalar, ölenlerin fiziksel özelliklerini belirlemek için DNA ve izotop analizleri kullanırken, sağlık ve beslenme biçimlerinin de neye benzediğine odaklanacaktır.

 

http://www.ibtimes.co.uk