KOZMİK PARÇACIKLAR YARDIMIYLA PİRAMİTLERİN SIRRI ARAŞTIRILIYOR

Mısır´daki Bükülmüş Piramit (Bent Pyramid)´in nasıl inşa edildiğini ve 4 bin 600 yıllık yapı hakkında daha fazla şey öğrenebilmek için, piramidin içinden toplanan radyografik parçacık verileri incelenecek.

Kahire'nin hemen dışında bulunan Dahshur (kral nekropolü) 'daki Bükülmüş Piramit (Bent Pyramid), yüzeylerinin eğimiyle ayırt edilebilir. Firavun Snefru tarafından inşa ettirilen bu piramidin, antik Mısır'da inşa edilen düzgün yüzeyli ilk piramit inşa girişimi olduğuna inanılıyor.

 

Bilim insanlarının Mısır'daki Bükülmüş Piramit içinden toplanan radyografik parçacık verileri üzerindeki çalışması, piramitlerin nasıl inşa edildiği ve yapısı hakkında daha çok şey öğrenmemizi sağlayabilir.

 

Kültürel Mirası Yenileme ve Koruma Enstitüsü Başkanı (HIP Institute) Mehdi Tayoubi, Bükülmüş Piramit'in içine geçen ay yerleştirilen levha yardımıyla, müon (elektron benzeri temel bir parçacık) olarak bilinen ve dünyanın atmosferinden aşağı yağan radyografik parçacık verilerinin toplandığını söyledi.

 

Enstitü Başkan Yardımcısı Hany Helal ise, piramitlerin yapımı konusunda yüzde 100 kanıtlanmış veya onaylanmış olan tek bir teori olmadığını, ellerindekilerin tamamının teoriler ve hipotezlerden oluştuğunu belirtti. Helal ayrıca, piramitlerin nasıl inşa edildiğiyle ilgili hipotezleri doğrulamak ya da değiştirmek için bu yeni teknolojiyi denediklerini söyledi.

 

Kasım ayında duyurulan Piramitleri Görüntüleme projesiyle Giza'daki 4 bin 500 yıllık Khufu Piramiti'nde saptanan termal anomaliler de, antik Mısır'daki birçok piramidin yapımıyla ilgili sırları ortaya çıkarmaya çalışan müon analizi ile eşleşiyor.

 

Tayoubi, Giza Piramitleri'nin en büyüğü olan ve genellikle Keops Piramidi ya da Büyük Piramit olarak bilinen Khufu Piramidi'nde de müon testi yapmak için, bir ay içinde hazırlıklara başlanacağını duyurdu.

 

 

theguardian.com