KRAL MEZARINDA SOYGUN

Muğla’nın Milas ilçesinde, arkeolojik sit alanında yapılan çalışmalar sonucu, soyguncuların mermer duvarı deldikleri ve mezar odasına ulaştıkları belirlendi.

Muğla’nın Milas ilçesinin Hisarbaşı mahallesinde bulunan arkeolojik sit alanında kullanılmayan bir ev içinde tarihi eser soyguncularının 2 metre genişliğinde mermer duvarı delerek mezar odasına girdikleri anlaşıldı. Ayrıca soyguncuların mezar odasının video ve fotoğraflarını çekerek internet üzerinden müşteri aradıkları saptandı.

Bir süre önce yoğunlaşan ihbarlar üzerine harekete geçen Milas İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığı sürdürdükleri çalışma sonucunda, soyguncuların mezar odasına ulaşmak için büyük bir matkap kullandıklarını ve mezar odasını tahribata uğrattıklarını açıkladı.

 Mezar odasında yüksekliği 2 metreyi aşan çok büyük bir mermer lahit bulunduğu görülürken lahitin üzerinde bulunan mermer kabartma figürlerinden birinin MÖ 4. yüzyılda yaşayan ve dünyanın 7 harikasından birisi olan Halikarnassos Mausoleumu’nu yaptıran Karia Satrabı Mausolos’a ait olduğu belirlendi. Ayrıca yetkililer ortaya çıkarılan kral mezarının Milas’ın ve Karia’nın tarihini değiştirebilecek çok önemli sonuçlar vereceğini ifade etti.                                            Doç. Dr. Nilüfer Pembecioğlu- Olcay Akdeniz                        04.08.2010