KRAL MİDAS´IN SON AKŞAM YEMEĞİ

Dokunduğu her şeyi altına çeviren Midas, Frigler ve bir İş Kongresi. Bir zamanlar yardım ettiği Tanrı Dionysos, Midas’a bir iyilik yapacağını söyler. Kral olmasına rağmen daha fazla zengin olmak isteyen Midas, dokunduğu her şeyin altın olması dileğini tanrıya söyler.

Dokunduğu her şeyi altına çeviren Midas, Frigler ve bir İş Kongresi.

Bir zamanlar yardım ettiği Tanrı Dionysos, Midas’a bir iyilik yapacağını söyler. Kral olmasına rağmen daha fazla zengin olmak isteyen Midas, dokunduğu her şeyin altın olması dileğini tanrıya söyler. Dionysos Midas’in isteğini yerine getirir ve Midas dokunduğu her şeyi altına dönüştürür. Bir süre sonra yemek yiyemez, su içemez hale gelen Midas, artık kendisi için bir kötülüğe dönüşen bu dilekten kurtulmak için tekrar tanrıya yalvarır. Dionysos Midas’a Paktalos Nehri’nde elini yıkamasını söyler. Midas elini suya soktuğunda nehrin içi altın parçacıkları ile dolar. Mitolojide ‘Eşek Kulaklı Midas’ olarak bilinen Kral Midas, MÖ 1200’lü yıllardan başlayarak MÖ 900’lü yıllara kadar Anadolu’ya göç edip yerleşen Balkan kökenli bir Frigler’in ilk efsanevi kralı olarak bilinir.

Ankara yakınlarındaki Polatlı’da Frig Dönemine ait tümülüs mezarların en büyüğünün Kral Midas’a ait olduğu düşünülürdü. 1893 yılında Alman bilim insanı Alfred Körte bu mezarı Gordion’un mezarı olarak tanımladı ancak ilk bilimsel kazılar 1950 yılında Pennsilvanya Üniversitesi’nden Rodney S. Young tarafından yapıldı. Kazılar sırasında Frig dönemine ait dünyanın en zengin buluntuları açığa çıkarıldı: ahşaptan muhteşem bir mezar odası ve içerisinde yenen son akşam yemeğinin kalıntıları. Dünyanın en eski ahşaptan yapılmış mezar odası ve yapısı olarak günümüze kadar ulaşan bu yapı, kazıların ardından onarıldı ve bugün Gordion Müzesi olarak hizmet veriyor.

Bilim insanlarının mezardan çıkan çanak çömlek üzerinde yaptıkları izotop analizleri, mezar odasında son bir akşam yemeği yendiğini ve bu yemeğe çok özel isimlerin davet edildiğini gösteriyordu. Acı et güveci, mercimek lapası, bira şarabı, ballı şarap ve başka yiyecekler tanımlanabildi. Bu, tümülüs içerisinde yenen son akşam yemeği idi ve olasılıkla bu yemeğin ardından mezar terk edilmiş ve kapatılmıştı.

Bu mezarın yapılış tarihinden yaklaşık 2700 yıl sonra Midas’ın son akşam yemeği oldukça heyecanlı, ilginç ve etkileyici bir dizi etkinlikle Ankara’da tanıtıldı. Denizbank’ın sponsorluğunda 2700 yıl önceki yemekler yeniden yapıldı ve pişmiş toprak kaplarda servis edildi. Kuzu, bal şarabı ve mercimek lapasından oluşan son akşam yemeği ile Midas’ı anmak ve Frig Dönemi giysilerinin sergilendiği bir defile ile geceyi noktalamak bizi oldukça heyecanlandırdı. Dünyanın dört bir yanından gelen iş dünyasının öncü isimleri Anadolu’nun bozkırında, tozun toprağın ve ani bastıran yağmurun altında antik çağın en görkemli uygarlıklarından birine misafir olmuşlardı. ABD bilim heyetinin devraldığı Yassıhöyük kazısı tanıtımı ile başlayan etkinlik, Opera Bale’nin muhteşem bir  konseri ile kapandı.

Bu etkinliğin bende bıraktığı birkaç izlenim ise şöyle; bu tür etkinlikler Anadolu Uygarlıklarını hem kendimize hem de dünyaya tanıtmak açısından büyük önem taşıyor. Çünkü arkeolojinin en büyük ihtiyacı ulusal ve uluslararası finans destekleri ve bu tür etkinlikler iş adamlarını bu tür kazılara destek vermeye yönlendiriyor. Arkeoloji ile iş dünyasının böyle ilişkileri hem uluslararası kültür turizmini etkileyecek bir potansiyel taşıması bakımından da oldukça önemli. Etkinliğe katılan yaklaşık 500 katılımcının bir kısmı Türkiye’dendi. Türkiye’den katılanların çoğu ne Frig, ne Midas, ne de Gordion’u biliyordu. Allah’tan Ankara Ticaret Odası ve diğer kurumların vizyonu oldukça genişmiş ki böylesine zengin bir değeri fark edebilmişler. Onlara da teşekkür etmek gerekir. Bir diğeri ise, eğer bu tür etkinliklerle Anadolu Uygarlıklarının sayısız başka zenginlikleri yerel ve ulusal yöneticiler tarafından keşfedilebilir ve bu tür etkinliklerle anlatılabilirse, kendimizi dünyaya oldukça güzel anlatabiliriz. Son olarak bu etkinliği hayata geçiren tüm destekçilere teşekkür etmek gerekir. Böyle çalışmaya devam…