KRALİÇE HATŞEPSUT’UN ÇALINAN TAŞ RÖLYEFİ LONDRA’DA BULUNDU

Kireç taşından rölyef Luksor’dan çalındı ve 1975’te ülkeden kaçırıldı.

Salı günü Mısır’ın Eski Eserler Bakanlığı, Londra’dan bir kireç taşı kabartması teslim aldı. Kabartma Luksor’daki Kraliçe Hatshepsut'un tapınağından çalınmış ve yasadışı olarak ülkeden kaçırılmıştı.

 

Bakanlığın müdürlerinden Shaaban Abdel-Gawad, kabartmanın tapınaktan 1975’te çalındığını ve İspanya’da bir antikacı tarafından satın alındığını söyledi.

 

British Museum ve Mısır Dışişleri Bakanlığı'nın işbirliğiyle, Eski Eserler Bakanlığı, Mısır'ın haklılığını kanıtladı ve rölyefi geri iade etti. Gawad, kabartmanın tapınaktaki orijinal yerine geri konulduğunu bildirdi.

 

Firavun/Kraliçe Hatşepsut: II. Tutmosis öldüğünde I. Tutmosis’in kızı ve firavun II. Tutmosis’in kraliçesi olan Hatşepsut’un oğlu yoktu. Üvey oğlu III. Tutmosis (MÖ 1479-1425) tahta çıktığında çok küçük olduğu için, ülkeyi kral naibi/taht ortağı olarak üvey annesi Hatşepsut yönetmiştir. Hatşepsut III. Tutmosis reşit olduğunda naipliği bırakmamıştır. MÖ 1473’te, babası I. Tutmosis’in gerçek vârisi olduğunu iddia ederek, tanrıların isteğiyle kral olduğunu ilan etmiş ve yönetimi ele geçirmiştir. Hatşepsut’un (MÖ 1473-1458) ve III. Tutmosis’in krallıklarının meşruiyetini Amon’un bir kehanetine bağlaması Amon rahiplerinin siyasal güçlerinin arttığını göstermektedir. III. Tutmosis yetkileri elinden alınmasına rağmen Hatşepsut’un yanında tahtı paylaşmaya devam etmiştir. Hatşepsut zamanında Mısır başarılı ve istikrarlı bir dönem yaşamış ve çok güçlenmiştir. Kadın firavun Somali kıyısındaki Punt’a bir ticaret seferi yapar. Deirel- Bahri’de yaptırdığı ölüler tapınağı, dönemin en önemli yapılarından biridir. Tapınağı Amon, Ra-Haranti, Anubis ve Hathor adlı tanrılara adamıştır. Kendini Amon’un kızı olarak görmüş ve Amon’un Karnak Tapınağı’nı genişletmiştir. Mısır’ın birçok yerinde ve Nubya’da tapınaklar inşa ettirmiştir. Hatşepsut’un ölümüyle yerine III. Tutmosis yeniden tahta geçtiğinde (MÖ 1458-1425) üvey annesinin heykellerini parçalatmış, kabartmalardan tasvirlerini, anıtlar ve dikilitaşlar üzerine hiyeroglifle yazılmış olan adını sildirtmiştir.

 

http://english.ahram.org.eg/