KRALİÇE NEFERTARİ’NİN PARÇALANMIŞ BACAKLARI BULUNDU

Nefertari’nin mumyası antik dönem soyguncuları tarafından parçalara ayrıldı ve bu parçalar etrafa savruldu. Bilim insanları büyük ihtimalle Nefertari’nin bacaklarını bulduklarını söylüyorlar.

 

3 bin 200 yıldan daha eski kalıntıları ilk kez analiz eden uluslararası bir araştırmacılar ekibine göre, bir İtalyan müzesinde sergilenen bir çift mumyalanmış bacak, Antikçağın en güzel kadınlarından birine ait olabilir. Parçalanmış uyluk kemikleri, diz kapağı ve proksimal kaval kemiğinden (diz eklemini oluşturmak için genişleyen kemiğin üst kısmı) oluşan vücut parçaları muhtemelen Kraliçe Nefertari’ye ait.

 

19. Hanedanlık başlarında MÖ 1290-1224 yılları arasında hüküm süren güçlü savaşçı firavun II. Ramses’in ilk ve en sevdiği eşi Nefertari, erken bir hanedanlıkta yaşayan Nefertiti ile karıştırılmamalıdır. 

 

 

“O, Ramses döneminden kalan tek kraliçedir”

 

Plos One dergisinde ayrıntılı bir şekilde anlatılan çalışmaya göre, bu antik Mısırlı, çok güzel, ince ve uzundu. Nefertari, Mısır’ın gerçekten büyük ve önemli kraliçelerinden biridir. Sonsuz güzelliğini olağandışı biçimde canlı gibi tasvir eden Krallar Vadisi’ndeki cömertçe süslenmiş mezarının etkileyici duvar resimleri ile tanınan Nefertari oldukça eğitimliydi ve dış politikada da etkin bir rol oynadı. Ancak, ölümü hakkında çok az şey biliniyor.

 

Araştırmacı Habicht “Biz onun dört oğul ve dört kız doğurduğunu ve II. Ramses’in hükümdarlığı döneminde Abu Simbel’in kayalık tapınaklarının açılış törenine katıldığını biliyoruz. Bu olaydan sonra tarihten kayboldu” açıklamalarında bulundu. Mısır bilimciler, eşinin saltanatının 25. yılında, yaklaşık 40-50 yaş arası bir yaşa erdiğinde öldüğünü tahmin ediyorlar.

 

QV66 olarak bilinen Nefertari’nin mezarı, antik dönemde ciddi ölçüde yağmalandı ve onun mumyası antik dönemde soyguncular tarafından parçalara ayrılıp çevreye atıldı. İtalyan diplomat ve arkeolog Ernesto Schiaparelli 1904 yılında kraliçenin mezarını açtığında, bir zamanlar Nefertari’nin mumyasını tutan pembe granit lahit parçaları, bir çift sandalet ve iki adet parçalanmış bacakları da içeren bir dizi kırılmış kalıntılar buldu. İtalya Torino’daki Mısır Müzesinde yer alan kalıntılar, çok disiplinli bir çalışmayla incelendi.  

 

İsviçre’de ki Zürih Üniversitesinde Evrimsel Tıp Enstitüsü başkanı başyazarı Frank Rühlü, Seeker’a “Her ne kadar salt bir kesinlik olmasa da, sonuçlar Nefertari'nin kalıntılarının tanımlanmasından yana konuşuyor” dedi. Antropometrik rekonstrüksiyon ve diz boyutlarının değerlendirilmesi onların boyu 165 cm ve 168 cm arasında değişen bir kadına ait olduklarını ortaya çıkardı. Rühli’ye göre, Yeni Krallık ve 3. Ara Döneminden kadınlarla ilgili veriler, zamanının kadınlarının yüzde 84’ünden muhtemelen daha uzun olduğunu gösteriyor. 

 

Mumyalama için kullanılan materyallerin analizi de Ramses dönemi mumyalama gelenekleriyle tutarlı olduklarını gösteriyor. Sol dizin X-ışınları olası damar sertleşmesi izlerine işaret ederken, bacakların 40-50 yaşlarında birine ait olduğunu gösteriyor. Ancak mumyalanmış bacaklar üzerindeki gizem tamamen çözülmedi. Yazarlar, kimlik tespitinin kesinlikle tam olarak yapılamayacağını itiraf ediyor. Dahası, QV66 orijinal bozulmamış bir mezar yeri değildir.

 

Kalıntıların radyokarbon tarihlemesi tek sonuç verirken, DNA testi sonuçsuz kaldı. Çünkü numuneler kirlenmiş ve analiz için uygun değildi.

 

Nefertari’nin mezarında ayrıca 18.-19. Hanedanlıkların tipik tarzdaki bitkisel maddelerden -çimen, palmiye yaprağı ve papirüs- yapılmış bir çift sandalet de bulundu. Araştırmacılara göre, sandaletlerin kalitesi ve şekli, onların kraliyet ayakkabıları oldukları hissini veriyor. Ayakkabının ebadı 39-40 olarak hesaplandı. Bu da Nefertari’nin boyuna uygun bir ayak ölçüsü.

 

Antik dönem ayakkabıları üzerine çalışan bir uzman olan Veldmeijer’e göre sandal düzgün şekilde sığacak olursa, ayağın alanı ön kayışın biraz ötesine yaklaşık 24-25 cm uzanabilir. Bu gerçekten 39 ile 40 arasında bir yerde. Bununla birlikte, o, sandalların tam olarak sığacağı kesin değil diye belirtti.

 

Habicht’e göre; “En olası senaryo, mumyalanmış dizlerin gerçekten Kraliçe Nefertari’ye ait olmasıdır. Gerçek şu ki biz kalıntıları onun mezarında, yalnız ona atfedilen ve başka kimseye ait olmayan objelerle birlikte bulduk”.

 

 

http://www.seeker.com/queen-nefertaris-dismembered-legs-have-been-found-2120387796.html