KUDÜS’TE KRAL ANTİOCHOS DÖNEMİNE AİT BİR SİKKE BULUNDU

Arkeologlar, Kudüs’te Davud Kulesi’nin avlusundaki kazıların tamamlanmasından yaklaşık 30 yıl sonra, Eski Kentin duvarlarının dışında altına bakılmadık taş kalmadığını düşünüyorlardı. Ancak müzenin arkeolojik bahçesindeki rutin koruma çalışmaları esnasında, deneyimli arkeolog ve Davud Kulesi’nde baş koruma görevlisi olan Orna Cohen, taşların arasında metalik bir parça fark etti.

 

Cohen parçayı daha yakından incelediğinde, onun bir zamanlar (kentte istenmeyen Kral Antiochos IV Epiphanes döneminde) Kudüs’te kullanılmış tunç yapraklı bir sikke olduğunu belirledi. Antiochos, Drakon kararnamelerini çıkartan kötülenmiş bir kraldı. Kendisi, Makkabilerin zaferine ve tapınakların geri alınmasına yol açan Makkabi ayaklanmasını harekete geçirmişti. Onun dönemine ait bu sikke, kalenin avlusundan geçen Haşmonayim surlarının yakınında, Yehuda ve Makabi’nin kardeşleri Yonaton ve Şimon zamanında inşa edilmiş olan kalenin bitişiğinde bulundu. O zamanlar 10 Agorot değerinde olan sikkenin bir yüzüne Antiochos’un portresi, diğer yüzüne ise başörtüsüne sarılı tanrıça kazınmıştı.

 

Araştırmacılar eserin yapıldığı tarihi belirlemekte güçlük çekerken, bu sikkelerin İsrail’in kuzeyinde bir kıyı kenti olan ve bir zamanlar; Ptolemaios’dan sonra Antiochia Ptolemasis olarak bilinen Akra’da, MÖ 172-168 yılları arasında basıldığı biliniyor.

 

Davud Kulesi’nin kazılarında, Antiochos sikkesinin yanı sıra, şehrin Seleukos yöneticilerine karşı bağımsızlık mücadelesi verdiği günlerde Kudüs’te gerçekleşen savaşların kanıtı olan mancınık taşları ve demir ok uçları da bulundu.

 

Davud Kulesi direktörü Eilat Lieber, bulguların zamanlamasının uğurlu olduğunu söyledi ve ekledi: “Hanuka’nın hikâyelerini günümüze kadar getiren tarihi bir parçayı tutmak heyecan verici”