KURŞUN LAHİT

DÜNYA ARKEOLOJİSİ Yarım Tonluk Kurşun Tabut İçindeki Arkeolojik Giz   Bir zamanlar Roma’nın komşusu olan bir şehrin kalıntıları arasında, geçen yaz arkeologlar tarafından yarım ton ağırlığında kurşun bir tabut bulundu. Son elli yılda İtalya’da yürütülen en geniş kazı çalışması olan bu projeye başkanlık eden Michigan Universitesi Klasik çalışmalar profesörü Nicola Terenato, “İçinde kimin veya neyin olduğu halen merak konusu” şeklinde açıklama yaptı.

Lahit, kısa bir süre içinde, kırılmadan içeriği hakkında bilgi toplayabilmek için mühendislerce ince kameraların ve ısıtma tekniğinin kullanılacağı Roma’daki Amerikan Akademisi’ne götürülecek.
Terrenato “bu buluntu bizi çok heyecanlandırıyor. Roma’da, kural olarak, yeniden diriliş düşüncesiyle gömüler tabut içinde olmazdı, kullanmış olsalar bile bunlar genellikle ahşap olurdu. İtalya’dan bu döneme, MS 2., 3. veya 4. yüzyıla, ait kurşun tabutların sadece bir avuç örneği vardır. Bu bölgede bunlar dışında hemen hemen hiçbir örneğini bilmiyoruz.” Şeklinde açıklama yaptı.
Bu, özellikle boyut olarak da alışılmışın dışında bir örnek.
“Bu, kendi üzerine kıvrılan bir parmak kalınlığında kurşun bir yaprak… Bu çağda, bin tonluk metal, bolluk için çok büyük bir miktar. Bir gömü için bunun fazla miktarda kullanılması da oldukça gereksiz”
Gömülen bir asker miydi? Gladyatör mü? Rahip mi? Tüm bunlar olasılık, bazı olasılıklar ise diğerine göre daha güçlü. Araştırmacılar, içindekini belirleyebilmek için, kemikleri, varsa mezar hediyelerini veya Hristiyanlık sembollerini incelerken ellerinden geleni yapacaklar. 
İçindekinin ne olduğunu tahmin etmek kolay değil, çünkü çevredeki tek örnek” şeklinde konuşan Terrenato “Makul düzeyde umutlarıma sahip çıkmaya çalışıyorum” dedi.
Kurşun lahit içindeki insan kalıntıları iyi korunmuş olmalı, eğer içine ulaşmak zorsa. Araştırmacılar, lahiti kırmaktan kaçınıyorlar. Kuşunu kırmak için yeterli bir güç içindekine de zarar veriri. Bunun yerine, öncelikle termograf ve endoskopi kullanacaklar. Termografi, birkaç derecelik ısıyla tabutun ısınmasını ve isil yanıtı görüntülemesini sağlayacak. Kemikler ve varsa kemiklerle birlikte gömülen diğer eserler farklı termal yanıtlar verecek” dedi Terrenato. Endoskopi ise, tabutun içine ince bir kamera sokulmasıyla olur. Fakat bu yöntemin ne kadar iyi çalışacağı, içinde yüzyıllar boyunca ne kadar dolgu birikmiş olduğuna bağlıdır. Eğer bu yöntemlerde başarı sağlanamazsa, araştırmacılar pahalı bir seçenek olan ve yarım-tonluk tabutu hastaneye taşımayı gerektiren, MRI taramasına başvuracaklar.
Bu buluntuyu ortaya çıkaran kazı çalışması 2009 yazında başladı ve 2013 yılına kadar devam edecek. Her yıl, farklı yerlerden ve ülkelerden, yaklaşık 75 araştırmacı, Gabii Antik Kenti’nde iki aylarını bu projeyle geçiriyorlar.