KUTSAL KEDİLİ KİLİM

1883 yılında milyoner bir tüccar tarafından yaptırılan konut, 1913 yılında farklı eserlerin yer aldığı koleksiyonlara sahip olan Abraham S. Mussallem’e satıldı.

 

 

Farklı bir mimari biçime sahip yapıyı Musssallem müze olarak düzenledi. Florida’da bulunan St. Augustine’deki Villa Zorayda Müzesi mimari olarak Elhamra Sarayı’ndan esinlenilmiş izlenimi yaratıyor.

 

Musaallem’in koleksiyonunda oryantal halılardan ve eski Mısır eserlerine kadar birçok eser yer alıyor, ancak koleksiyonda yer alan çok farklı bir buluntu hemen dikkat çekiyor. Mısır’da bir piramit veya arkeolojik bir alandan getirilen, üzerinde kedi tasviri olan ve kedi tüyünden dokunmuş bir kilim ile sarılmış halde mumyalanmış bir insan ayağı yer alıyor.

 

Mumyalanmış ayaktan daha dikkat çekici olan kilim üzerinde, stilize biçimde, Afrika vahşi kedisi gibi büyük ve vahşi bir kedi tasvirinin dokunmuş olmasıdır.

 

Mussallem sahip olduğu Mısır kilimin 2400 yıllık olduğunu iddia ediyor. Bu durum benzer Pers halıları olsa da, bu halıyı dünyanın en eski kilimlerinden biri yapıyor.

 

Dünyanın en eski kilimi olup olmadığı konusu tartışmalı olsa da incelenen kilimin tamamen kedi kılından dokunulduğu netlik kazandı. İçinde insan kalıntısı ile bulunan bu halı bir lanet içeriyor olabilir miydi? Tabii ki halıya dikkatsizce basan kişinin kısa bir sonra öleceği söylenmiş olabilir? Neyse ki, bu farklı kilim müzenin 2. katında bir duvarda, içinden çıkan mumyalanmış insan ayağı ise hemen yanında sergileniyor. Böylelikle herhangi bir şanssız turistin yanlışlıkla üzerinde yürüyemez. Mussallem’in koleksiyonunda yer alan diğer eserlerle birlikte bu kedili kilim, Villa Zorayda Müzesinde görülebilir.

 

Kaynak: https://www.atlasobscura.com