KUZEY PERU’DA 2700 YILLIK MEZAR BULUNDU

Japon ve Perulu araştırmacılardan oluşan bir ekip tarafından Peru’nun kuzeyinde yapılan kazılarda, antik Pacopampa kültüründen iki başrahibin kalıntılarını içeren bir mezar keşfedildi.

Mezar, Lima’dan 800 km uzaklıktaki Cajamarca bölgesinde bulundu. Projenin başkanlarından Daniel Morales, mezardaki iskeletlerden birinin yanında bulunan yılan biçimli ve jaguar başlı seramik vazodan yola çıkarak bu yapıyı Yılan-Jaguar Rahiplerin Mezarı olarak adlandırdıklarını belirtti.

Mezarda bulunan iskeletlerden biri 13 adet oval biçimli altın boncuktan oluşan bir kolye ile gömülürken, diğeri 20 santimetre büyüklüğündeki Yılan-Jaguar bazo ile birlikte gömülmüştü.

İskeletlerden ilki güneye bakar biçimde, ikincisi ise kuzeye bakar biçimde gömülmüştü. İskeletler, merdivenlerle ulaşılan ve üzerinde oyma heykeller bulunan duvarlarla örülü, geniş, kare biçimli yapının iki kenarı boyunca yerleştirilmişti.

Morales’e göre mezarın MÖ 800 ile 500 yılları arasında ritüel ve şölenlerin yapıldığı bir alanda bulunması, mezarda gömülü rahiplerin bu ritüeller ile ilişkili olabileceğini gösteriyor.

Kaynak: http://www.laht.com/article.asp?ArticleId=2396613&CategoryId=13936