KUZEY YUNANİSTAN´DA GEÇ TUNÇ ÇAĞI MEZARI BULUNDU

Geç Tunç Çağına (MÖ 1500-1200) tarihlenen ender bir taç, antik Makedonya’nın en önemli kentlerinden biri olarak görülen Pydna’da ortaya çıkarıldı.

Ortaya çıkarılan bu süslü taç, 6-7 yaşları arasında olduğu düşünülen küçük bir kızın mezarında değerli kişisel eşyalarıyla birlikte bulundu.

 

Dayanıksız bir malzeme (deri veya daha muhtemel kumaş) üzerine monte edilen üç sıra küresel tunç plakadan oluşan süslü taç, küçük kızın başının çevresine en az 2 defa sarılmıştır.

 

Arkeolog Konstantinos Noulas, mezarda bulunan kızın iskeletinin sayısız mücevher ve değerli eşya ile süslendiğini söyledi. Bunların içinde bir kolye, cam ve akik boncuklar, bir bilezik, üç tunç yüzük, iki tunç kuşak ya da kemer vardı. Mezarın çevresini ise çanak çömlekler çevrelemişti.

 

Alandaki kazıların baş arkeoloğu Mattheos Besios, Pydna'nın kuzey kapılarının dışında yer alan mezarlıkta yaklaşık 1.100 mezarın bulunduğunu ve yerleşimin Geç Tunç Çağından itibaren Hellenistik Dönem'e kadar aralıksız kullanıldığını söyledi.

 

Mezarların çoğu antik dönemde alt üst edilmiş ve yağmalanmış olmasına rağmen yine de demir ve bronz silahlar, altın, gümüş ve bakırdan yapılmış takılar, bir sürü çanak çömlek, bronz, gümüş ve cam vazoların yanı sıra, pişmiş toprak figürinler ve sikkeler vermiştir.

 

https://archaeologynewsnetwork.blogspot.com.tr