KYME ANTİK KENTİ YOK OLURKEN KİM DOĞRU KİM YALAN SÖYLÜYOR

Mevzuata ve ilgili resmi kurumların kararlarına aykırı hiçbir işlem gerçekleştirmediklerini belirten Nemport yetkilileri konu hakkında yaptıkları yazılı açıklamada, arkeolojik kazıların üzerine asfaltla kapattıkları iddialarının gerçek dışı olduğunu vurguladılar.

Şirket yetkilileri tarafından Aliağa Ekspres Gazetesi’ne yapılan açıklamada, “Kyme Antik Kenti’nin 3. Derece Arkeolojik SİT Alanları kapsamında olduğu ve bu kapsamda uygulanan koruma amaçlı imar planı olduğu kurumumuzca bilinmektedir. Kanun ve mevzuat çerçevesinde ve plan hükümleri doğrultusunda kazı izinleri 2015 yılında alınmış, resmi makamlar denetiminde yapılan sondaj kazıları 2015 yılı sonunda tamamlanmıştır. İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun kararı ile ‘sondaj çukurlarının ilgili müze denetiminde gerekli önlemler alınarak kapatılmasına, taşınmazın araç manevra alanı oyarak kullanılması amacı ile düzenlenen plan doğrultusunda dolgu yapılmasında 2863 sayılı kanun açısından sakınca olmadığına karar verilmiştir” ifadelerine yer verildi.

 

“KURUL İZNİ OLMADAN HERHANGİ BİR İŞLEM YAPILMADI”

 

Söz konusu karar üzerine, kazı çukurlarının İzmir Arkeoloji Müzesi denetiminde kapatılarak, uygulamanın yapılmasının plan doğrultusunda gerçekleştirildiğinin belirtildiği açıklamada şu ifadeler yer aldı; “ İzmir 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından alınan karar ve plan çerçevesinde belirtilen uygulamanın dışında taşınmazda herhangi fiziki veya inşai bir müdahalede bulunulmamıştır. Nitekim Aliağa Kaymakamlığı’na yapılan şikayet üzerine konuyu inceleyen İzmir Müze Müdürlüğü tarafından, 17 Haziran 2016 tarihli yazı ile ‘Taşınmazda düzenlenen plan doğrultusunda dolgu yapılmasında hukuken herhangi bir sakınca olmadığı, bu uygulamalar dışında taşınmazda Kurul izni olmaksızın herhangi bir inşai ve fiziki uygulama yapılmadığı’ hususu bildirilmiştir. Gerçeklerle hiçbir bağlantısı olmayan ve şirketimizin itibarını hedef alan bu tür manipülatif haberler daha önce de yapılmıştır. Mevzuata ve ilgili resmi kurumların karar ve tasarruflarına aykırı hiçbir işlem olmadığı için, faaliyetlerimize yasal sınırlar çerçevesinde devam etmekteyiz. Sonuç olarak haber konusu yapılan açıklamalarda yer alan iddiaların tamamı asılsız ve gerçek dışı olup, şirketimizin itibarını zedelemeye yönelik bu eylemler nedeni ile her türlü yasal yola başvurmaya kararlı olduğumuzu kamuoyuna bildiririz.“

Haber (VOLKAN GÜNDÜZ)

2. Haber

Doğal ve Kültürel Yaşam Girişimi tarafından, Kyme arkeolojik SİT alanı sınırları içindeki Nemport Şirketi’nin idari binası önündeki üzeri asfaltla kapatılan arkeolojik kazı çalışmalarının bulunduğu alanda basın açıklaması yapıldı. Kyme Antik Kenti alanında kurulu olan Nemport şirketi idari binası önünde toplanan çevreciler, şirket tarafından geçtiğimiz günlerde tarihi bölgedeki arkeolojik araştırma kazısı çukurlarının kapatıldığını iddia ederek tepkilerini dile getirdi. Doğal ve Kültürel Yaşam Girişimi tarafından gerçekleştirilen basın açıklamasına Birleşik Haziran Hareketi, Şehir Plancıları Odası, Emekli-Sen ve Atatürkçü Düşünce Derneği Aliağa Şubeleri ile Fikir Kulüpleri Federasyonu Aliağa Temsilciliği gibi demokratik kitle örgütleri de destek verdi.

 

“KORUMA KURULU VE ŞİRKET HAKKINDA DAVA AÇACAĞIZ”

Topluluk adına basın açıklamasını okuyan Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi Kurucu Başkanı Ahmet Tuncay Karaçorlu, “Ülkemizin koruma yasalarına, anayasasına, imar yasasına aykırı işlemlerin yapıldığını bir kez daha sizlerle paylaşmak için burada bulunuyoruz. Birinci işlem Nemport Şirketinin idari binasının hemen altında yapıldı. İkinci işlem de yine Nemport İdari Binasının hemen yanındaki bu alanda yapıldı. Birinci alanda Kültür Bakanlığı belgelerinde gördüğü gibi dünyanın en önemli antik kentinin en önemli birimi olan su dağıtım istasyonu ve beraberindeki birçok eser ortaya çıktı. İzmir Arkeoloji Müzesi bu eserleri belgeledi. Hatta Kültür Bakanlığı’nın dergisinde resmi olarak yayınlandı. Bu belgelerin üzerinde görevli arkeologların isimleri ve görevleri var. Bu bölgede buldukları eserler var. Sanki bu eserler bulunmamış, İzmir Arkeoloji Müzesi burada inceleme yapmamış gibi eserlerin bulunduğu yere bina yapılması yasadışı yöntemlerle 2 Numaralı İzmir Koruma Kurulu’ndan onay aldı. Biz her iki işlem için de 2 Numaralı Koruma Kurulu ile ilgili şirket hakkında ağır cezalık dava açacağız” diye konuştu.

 

“BU BÖLGEYİ ORTADAN KALDIRMAK İSTİYORLAR”

Aynı bölgede geçtiğimiz günlerde bir yasa dışı işlemin daha gerçekleştiğini ifade eden Karaçorlu, “Geçtiğimiz aylarda burada kazı çukurları açıldı ve antik eserler bulundu. Birinci derece arkeolojik SİT özelliği gösteren çukurların bulunduğu bu bölgeye şimdi de aynı şekilde koruma kurulu tarafından, eserlerin korunması gerektiği raporu verildiği halde yasa dışı yollarla yapı izni verildi. Alınan izin yanlıştır ve suçtur. Bu suçu işleten Nemport Şirketi özel çıkarları için, bölgeyi yapılaşmaya açmak için hızla bu çukurları kapattırdı. Bu çukurları kapattırıp, Koruma Kurulundan izin alıp yine buraya yapılar dikecek. Yapılar dikilince bu bölgede bir müze oluşturulamayacak. Bu bölgeyi göz göre göre ortadan kaldırıp daha sonra da hiçbir şey yapılamaz hale getirmek istiyorlar” ifadelerini kullandı.

 

“MUSA ÇAM NEMPORT İÇİN ARACI OLDU”

Aliağalı yurttaşlar olarak bu duruma izin vermeyeceklerini kaydeden Karaçorlu, bunun için gerekli işlemleri yaptıklarını, bu işlemlerle ilgili gelişmeleri ilerleyen günlerde kamuoyu ile paylaşacaklarını duyurdu. Yaptıkları basın açıklaması öncesinde Nemport Şirketinin, CHP İzmir Milletvekili Musa Çam’ı aracı olarak kullandığını iddia eden Karaçorlu, “Farklı siyasi partilerden, farklı milletvekilleri bizi aradı. Nemport Şirketi’nden bilgi almadan neden böyle bir şey yaptığımız sordu. Burada biber veya domates ekilmiyor ki görüş alışverişi yapalım. Biz bu eylemde CHP İzmir Milletvekili Musa Çam’ın bizim yanımızda olmasını beklerdik. Biz o görüşmede kendisine etnikliğin ne amaçla yapılacağını ilettik. Bizim daha önceleri yaptığımız bir başka etkinliğimizde henüz milletvekili seçilmemişken yanımızda yer almıştı. Ama Musa Çam bu defa bizim yanımızda olmadığı gibi Nemport Şirketi’nin bu işlemlerine da farklı biçimde ortak olmuştur. ülkemiz siyasilerinin halktan yana, toplumsal örgütlenmelerden yana, yasalardan yana olmaları gerekir” dedi. Çevreciler yapılan basın açıklamasının Nemport Şirketi’ni alkışlarla protesto ederek alandan ayırdılar.

 

kaynak http://www.aliagaekspres.com.tr/guncel/24/06/2016/iddialar-asilsiz-kurul-iznimiz-var Haber (VOLKAN GÜNDÜZ