KYZİKOS UNESCO DÜNYA MİRASI LİSTESİNE ADAY

Balıkesir´in Erdek ilçesinde yer alan Kyzikos antik kenti, MS 2. yüzyıl Roma Dönemi tapınakları içerisinde boyutu bakımından dünyada ilk üçüncü sırada, Türkiye´de ise birinci sırada bulunan Hadrian Tapınağı ve Roma´daki Colosseum ile boy ölçüşecek büyüklükteki amfitiyatrosu ile UNESCO Dünya Miras Listesine aday.

Balıkesir´in Erdek ilçesinde yer alan Kyzikos antik kentinde sürdürülen kazı çalışmaları başladı. Ebatları, yapısı, sanat ve kült işlevleri açısından dünyanın en önemli yapılarından birine sahip olan Kyzikos, Kapıdağ eteklerinde, Bandırma-Erdek karayolunun geçtiği noktada yer alıyor. MÖ 3. yüzyılda, Marmara Denizi´ndeki ticaret yolları üzerinde olması nedeniyle büyük önem kazanmış olan Kyzikos, MÖ 2. yüzyılda Bergama ile de iyi ilişkiler içine girmiş, bir bilim ve kültür merkezi haline gelmiştir. Bergama´nın Romalıların eline geçmesiyle, Bergama ile iyi ilişkiler içinde olan Kyzikos da Romalılar ile dost olmuş ancak daha sonra Romalıların egemenliği altına girmişlerdir.

DÖNEMİN EN BÜYÜK TAPINAĞI ERDEK’TE

 

Kyzikos’ta akademisyenlerce devam edilen kazı çalışmalarında gün yüzüne çıkarılan en önemli yapı olan Hadrian Tapınağı, MS 2. yüzyıl Roma Dönemi tapınakları içerisinde boyutu bakımından dünyada ilk üçüncü sırada, Türkiye´de ise birinci sıradadır. Tapınağın Roma dünyası mimarisi içindeki önemi, Yunan ve Hellen düşüncesinin Roma dünyası mimarisiyle sentezini oluşturmasıdır.

 

 

Kyzikos antik kentinde devam eden kazı çalışmaları ile ilgili bilgi veren Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Gürbüz, tapınakta Anadolu’nun Roma Dönemi mimari ve sanatına ciddi katkı sağlayacak buluntuların ortaya çıktığını belirtti. Bu bulgular arasında dünyanın en büyük Korinth başlıklarından birisi bulunuyor. Kyzikos antik kentindeki Hadrian Tapınağı’nın gerek mimari, gerekse de sosyo-kültürel ve sanatsal anlamda antik dönemin en önemli birkaç yapısından birisi olduğunu aktaran Gürbüz, Kyzikos antik kentindeki bir diğer önemli yapının ise amfitiyatro yapısı olduğunu sözlerine ekledi.

 

 

Türkiye´deki yalnızca üç örnekten birisi, hatta en önemlisi denebilecek amfitiyatro yapısı, dıştan dışa 155x180 metre ölçüleriyle Roma’daki Colosseum ile boy ölçüşecek büyüklükte. Gürbüz sözlerini, “Gerek boyutları gerekse sanat ve kült işlevleri açısından dünyanın en önemli yapılarından biri olan, döneminde dünyanın sekizinci harikası olduğu belirtilen bu yapıyı da bünyesinde barındıran Kyzikos antik kentinin UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine alınması için gerekli çalışmalara başlanmıştır.” şeklinde sonlandırdı.