LATMOS DAĞI´NDA İKİNCİ KUTSAL ALANIN İZLERİ

Doğal yapısı ve tarih öncesi kaya resimleriyle ünlü Beş Parmak (Latmos) Dağı’ndaki yeni bir buluntu, ikinci kutsal alan mı bulundu sorusunu gündeme getirdi

Aydın ve Muğla sınırlarında yer alan, doğal yapısı ve tarih öncesi kaya resimleriyle ünlü Beş Parmak (Latmos) Dağı’ndaki yeni bir buluntu, araştırmacıları heyecanlandırdı. Zeus Akraios’a adanan Dikilitaş kutsal alanına benzeyen buluntu, ikinci kutsal alan mı bulundu sorusunu gündeme getirdi.

Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ve Aydın Arkeoloji Müzesi uzmanları tarafından, Latmos'ta yürütülen arkeolojik tescil çalışmaları sırasında yeni bir arkeolojik bölge keşfedildi. Yöre halkının arazi sınır duvarlarında kullandıkları taşlar üzerinde inceleme yapan uzmanlar, Dikilitaş kutsal alanına çok benzeyen yeni bir buluntunun izlerine rastladı. Yeni buluntunun Dikilitaş kutsal alanına çok benzemesi, ikinci kutsal alanın bulunmuş olabileceğini düşündürdü. Bölge yakınında yapılan yüzey araştırmalarında daha pek çok benzer taşın toprağa dikili olduğu anlaşılmış. Henüz 172 mağara ve kaya sığınağındaki tarih öncesi kaya resimlerinin, manastırların, kalelerin, savunma yapılarının, antik yolların ve birçok tarihi buluntunun tescil işlemleri bitmemişken, bu çalışmalar sırasında bile yeni yerler keşfedildiği açıklandı. 

 

Kaynak: DHA