LATMOS´TAKİ TAHRİBAT İÇİN HALA BİR AÇIKLAMA YOK!

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Prof. Dr. Havva İşkan´ın Latmos´taki kaya resimlerinin sabunlu su ile yok edildiğine yönelik ifadelerinin ardından henüz bir açıklama yapmadı.

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (ANSİAD) 2016 faaliyet yılı 5. olağan toplantısının konuğu, Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Havva İşkan Işık, bu tarih öncesi kaya resimlerinin taş ocaklarının sahipleri tarafından silindiğini söyledi. Bafa Gölü'nün kenarında Latmos Dağları'nda MÖ 6000'li yıllara kadar tarihlendirilen kaya resimlerinin bulunduğu çok büyük bir alanda taş ocaklarına izin verildiğini belirten Arkeolog Prof. Dr. Havva İşkan Işık, “Bu taş ocaklarında çalışma izni alanlar 'sit, koruma alanı' denilen o probleme takılmamak için bu görünen kaya resimlerini arap sabunuyla, süngerle ve zımparayla yok ediyor," dedi.
KAYA RESİMLERİ ARAP SABUNUYLA YOK EDİLİYOR
Kaya resimlerinde onların muhtemelen ya bahar aylarında yapmış oldukları şölenler ya da daha büyük olasılıkla evlilik törenlerinin resmedildiğini dile getiren Prof. Dr. Işık,Bu görülen grupların pek çoğunun elleri havada ve dans ediyorlar. Ama ne oldu? Uzun bir zamandan beri bu dünyada eşi benzeri olmayan varlığımızı kaybetmeye başladık. Şu nedenle; Bafa dağlarında inanılmaz büyüklükteki alanlara taş ocağı izni verildi. Bu taş ocaklarında çalışma izni alanlar 'sit, koruma alanı' denilen o probleme takılmamak için bu görünen kaya resimlerini arap sabunuyla, süngerle ve zımparayla yok ediyorlar. Bence bunlara kesinlikle idam cezası verilmeli. Ben bundan yanayım. Çocuk tecavüzcülerine, kadına şiddete ve kültür varlıklarına bu boyutta zarar verenler için bu cezanın çok açık ve net söylüyorum geri dönmesinden yanayım. Hümanizm kötülerin elinde çok tehlikeli bir silah olabiliyor çünkü. İsyanım çok büyük belki biraz sert konuştum ama beni anladığınızı biliyorum" diye tepki gösterdi.Aydın’ın Söke ilçesinde bulunan, Beşparmak Dağları’nın çeşitli yerlerinde yer alan ve günümüzden yaklaşık 8.000 yıl öncesine tarihlenen Türkiye'nin en eski kaya resimlerinden olan kaya resimleri,  uzun zaman ardı ardına açılan taş ocakları nedeniyle büyük tehlike altındaydı. Aktüel Arkeoloji Dergisi başta olmak üzere  Ekodosd bölgenin korunması ve  milli park ilan edilmesi için büyük mücadeleler verdi. Latmos ve çevresi birçok zenginliği taşımasına rağmen milli park olmadığı gibi taş ocakları da kapatılmadı. Latmos’ta sadece kaya resimleri değil, Zeus Tapınağı gibi birçok arkeolojik yapı bulunuyor. Ayrıca bölgede birçok endemik hayvan ve bitki türleri de mevcut.
Kültür ve Turizm Bakanlığı ise, hâlâ Prof. Dr. Havva İşkan'ın Latmos'taki kaya resimlerinin sabunlu su ile yok edildiğine yönelik ifadeleri ile ilgili bir açıklama yapmadı.