LAZER TEKNOLOJİSİYLE 5 ROMA YOLU KEŞFEDİLDİ

Yüzlerce yıllık taşımacılık altyapısıyla ilgili sırları ortaya çıkarmak için, "Lidar" olarak adlandırılan gelişmiş bir lazer ışığı teknolojisi kullanan İngiliz arkeologlar, MS 1. yüzyılda Roma halkı tarafından inşa edilmiş, 2 bin yıldır gömülü olan bazı yollar keşfettiler.

İlk kez 1960'larda icat edilmiş olan Lidar teknolojisi, morötesi ya da kızılötesi ışınları kullanarak, çok çeşitli malzemeleri yüksek bir çözünürlükte gösterebiliyordu.

Sonar (ses dalgaları kullanan) ve radara (radyo dalgaları kullanan) benzeyen bu yeni teknolojide, bunların yerine lazer ışığı kullanılıyor. Bu ışık, nesnelerden geri sekerek, onların yükseklik ve konumlarını doğru bir şekilde tespit edebiliyor.

Lidar, yer altında gömülü olan nesneleri gösteremiyor olsa da, alandaki gözle görülmeyen girintilerin yerini saptayabiliyor. Böylece, standart fotoğraf ve haritalarda görünmeyen yolları saptayabilmek için tarihçilerin ihtiyaç duyduğu ipuçlarını sağlayabiliyor.

Hava koşullarının 2 bin yıllık aşındırmasından sonra, İngiltere'de Lidar olmadan Roma yollarını tespit etmek çok zor olabilir. Kalıntıların korunmasının çok büyük çeşitlilik gösterdiğini söyleyen David Ratledge, yolun bazı parçaları hâlâ yarım metre yükseklikte ve kolayca saptanabiliyorken, zemin üzerinde tamamen kaybolan diğer kısımların izlerini ise, Lidar olmadan tespit etmenin oldukça zor olabileceğini belirtti.

Alan çalışmasıyla doğrulanacak diğer potansiyel yollarla birlikte, şimdiye kadar 5 kayıp yol bulundu. Alandaki verileri Lidar verileriyle birleştiren arkeologların, Roma yollarının konumunu onaylayabilecek daha iyi bir fırsata sahip olabileceği düşünülüyor.

 

sciencealert.com