LEGOLARDAN YAPILMIŞ 8 ARKEOLOJİK ESER

Farklı boyutlardan oluşan legolar bu seferde dünya tarihine adını kazımış arkeolojik eserleri ele aldı.

Hepimizin çocukluğunun bir parçası olan legoları bir de bu boyutlarda görün. Minik plastik tuğlaların birleşimiyle oluşan devasa eseler hem çocuklara hem de yetişkinlere hitap ediyor.

 

Yapılan eseler müzelerde sergilenmenin yanında hem öğretici, hem de eğlendirici niteliklere sahip. Kültürel miras sergilerinde boy gösteren eğlenceli legolar farklı arkeolojik eserleri temsil ediyor.

 

1) Mısır Firavunu Tutankamon

 

MÖ 1332 ve MÖ 1323 yılları arasında tahta geçen 9. yaşındaki çocuk firavun Tutankamon. Lego heykeli İngiltere ve Amerika’daki LegoLand eğlence parkında sergileniyor.

 

 

2) Pompeii

 

Roma antik kenti Pompeii, Romalıların sosyal yaşamlarına dair pek çok bilgi edinilmesini sağlayan kentlerden biri. 470 saatte yapılan eser, legolar ile yapılan en büyük antik şehir model olma özelliğini de taşıyor.

 

 

3) Çin Seddi

 

Dünyanın en uzun savunma duvarı olan Çin Seddi aynı zamanda Dünyanın Yeni Yedi Harikası arasında bulunuyor. Lego eserlerinin sergilendiği Piece of Peace fuarında sergilendi.

 

 

4) Pisa Kulesi

 

56 metre yükseklikteki kule üst üste dizilmiş 6 yuvarlak sütundan oluşuyor. Lego eserlerinin sergilendiği Piece of Peace fuarında sergilendi.

 

 

5) Keops Piramidi ve Sfenks

 

Gize Kenti’nde bulunan üç piramitten hem en büyüğü, hem de en eskisi olan Keops’un inşaatı 20 yıl sürmüş. Lego eserlerinin sergilendiği Piece of Peace fuarında sergilendi.

 

 

6) Stonehenge

 

İngiltere’nin en ünlü anıtlarından biri olan Stonehenge, neolitik ve bronz çağlarında yapılmış olan taş bloklardır.

 

7) Kolezyum

 

Roma’da bulunan arena, gladyatör dövüşleri, halk gösterileri, taklit deniz savaşları, hayvan avcılığı gibi gösteri ve tiyatroların yapıldığı yer olan Kolezyum maketi birçok müzede sergilenmiştir.

 

 

 

8) Tac Mahal

 

Babür İmparatoru Şah Cihan’ın eşi Mümtaz Mahal’in ölümü ardından yapılan Tac Mahal, imparatorun eşinin ve kendisinin mezarları da bulunuyor; ayrıca Tac Mahal’in inşası 22 sene sürmüştür.

 

2007 yılında Dünyanın Yeni Yedi Harikası olarak seçilen Tac Mahal’in legosu Endonezya’daki LegoLand eğlence parkında sergileniyor.

 

 

https://ontrava.com