LEONARDO DA VİNCİ EXPO: DAHİ İSTANBUL’DA

Dünyanın en büyük ve en kapsamlı Leonardo Da Vinci sergisi ´Leonardo Da Vinci Expo: Dahi İstanbul´da´, 14 Aralık´ta UNIQ İstanbul´daki UNIQ Müze´de açılıyor.

UNIQ İstanbul, Rönesans Döneminin en büyük dahisini keşfetmeye davet ediyor. Leonardo Da Vinci'ye adanmış en önemli sergi olarak tasarlanan uluslararası bu sergi, prömiyerini yaptığı Brugge’ün (Belçika) ardından dünya turuna ilk olarak İstanbul’da başlıyor. Da Vinci’nin orijinal eskizlerinden yola çıkılarak oluşturulan 100 replikasıyla birlikte; orijinal el yazması, tablo ve çizimlerin de dahil olduğu 200’e yakın eseri sanatseverlerle buluşturacak olan ‘Leonardo Da Vinci Expo: Dahi İstanbul’da’ sergisi, 14 Aralık’ta UNIQ Müze’de kapılarını açacak ve 7 Nisan 2018’e kadar devam edecek.

 

10 YILLIK TİTİZ BİR ÇALIŞMA 

 

Belçika ve Lüksemburg’dan mühendis, tarihçi, grafik sanatçıları ve zanaatkarlardan oluşan 22 kişilik bir ekip, 10 yıllık titiz bir çalışmanın ardından bu benzersiz koleksiyona imza attı. Leonardo Da Vinci’nin hayatı boyunca yaklaşık 6.000 adet icat, icat geliştirme ile tablo eskizi yaptığı ve bunların çok az bir kısmını hayata geçirdiği tespit edilmiştir. Daha önce keşfedilmemiş birtakım konuları örnekleyerek Da Vinci hakkındaki bilgileri artırmak isteyen sergide, Da Vinci’nin orijinal eskizlerinden yola çıkılarak oluşturulan 100 replikasıyla birlikte; orijinal el yazması, tablo ve çizimlerin de dahil olduğu 200 e yakın eser bulunuyor. Serginin dünya turuna ilk olarak Türkiye den başlamasına vesile olan ve organizasyonunu üstlenen TurkMall Yönetim Kurulu üyesi Alper Eyüboğlu; Dünyanın en kapsamlı Leonardo Da Vinci koleksiyonu ünvanı ile ziyaretçilerin huzuruna çıkan bu serginin, 7 den 77 ye herkese hitap ettiğini vurguluyor. 

 

BU SERGİDE TEK BİR VİDA YOK

 

Dünyanın en büyük 'Leonardo Da Vinci Makineleri Koleksiyonu’nun en önemli özelliği; sergide yer alan replikaların orijinal tasarımlara bağlı kalarak ahşap ve metalden yapılmış olması. Sanayi tipi hiçbir birleştirici unsurun kullanılmadığı replikalarda tek bir vida kullanılmadı. Da Vinci’nin orijinal eskizlerinden yola çıkılarak hayata geçirilmiş olan bu çalışmaların bazıları orijinal boyutlarında olup, kalan çalışmaların ise ebatları 60 cm ile 5 metre arasında değişen replikalardan oluşmakta. 

 

DA VINCI'NİN HALİÇ KÖPRÜSÜ REPLİKASI BU SERGİDE

 

'Leonardo Da Vinci Expo: Dahi İstanbul’da’ sergisinin en önemli ve 7 metre boyutuyla en büyük parçası; Da Vinci’nin Sultan II. Beyazıt döneminde inşa etmek istediği Haliç Köprüsü nün replikası. 1502′de dünyanın en büyük, en güzel köprüsünü inşa etmek isteyen Da Vinci, Sultan II. Beyazıt’a bu talebiyle ilgili bir mektup göndermiş ancak köprü inşa edilememiştir. 2001′de, Norveç te üstgeçit olarak inşa edilen köprü, küresel ısınmaya dikkat çekmek amaçlı buz maketleriyle de dünyanın çeşitli yerlerinde sergilenmektedir. 

 

ÇOCUKLAR, DA VINCI’Yİ KEŞFEDECEK

 

Sergi, sanat ve tarihi keşfetme misyonu ile çocuklarla ve okullarla paylaşma konusunda yararlı bir öğretim yardımı görevi yürütecek. Koleksiyonda yer alan birkaç eseri ve makineyi çocuklar kendi başlarına inceleyebilecek.   

 

30 ORİJİNAL BELGE BU SERGİDE

 

Sergi; Michelangelo, Albrecht Dürer, Giorgio Vasari, Donatello, Verrocchio, Giambologna, Raphael, Francesco Guardi ve Canaletto gibi Rönesans ın diğer önemli sanatçıları ile Da Vinci nin çağdaşlarının Da Vinci eserlerinden ilham alarak sunduğu örneklere ve orijinal belgelere de ışık tutuyor.  Leonardo Da Vinci Expo: Dahi İstanbul da  14 Aralık 2017 - 7 Nisan 2018  Yer: UNIQ İstanbul / UNIQ Müze  Küratör: Jean-Christophe HUBERT  Sergi Teknik Sorumlu: Vincent Damseaux

 

Detaylı Bilgi ve Görsel İçin:

Çiğdem Yakar/Medya İlişkileri Direktörü

Özgün Uçan / Müşteri İlişkileri Yönetmeni Effect Halkla İlişkiler

TEL: 0212 269 00 69 / 0533 273 40 82

ozgunucan@effect.com.tr

cigdemyakar@effect.com.tr

unıq@effect.com.tr