LİBYA’DAN KAÇIRILAN ESERLERİ SATMAK İSTEYEN KAÇAKÇILAR YAKALANDI

IŞİD’e bağlı gruplar tarafından yağmalanan eserleri Avrupa’ya satmak isteyen 2 kişi, İspanyol polisi tarafından yakalandı.

İspanyol yetkililer, geçtiğimiz günlerde IŞİD’e bağlı gruplar tarafından Libya’daki arkeolojik alanlardan çalınan eserler arasında mozaikler, lahitler yer aldığını belirtti. İsimleri belirli olmayan şüpheli iki kişi birçok suçtan yargılanmak üzere tutuklu bulunuyor.

 

Batılı uzman ve yetkililer, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da IŞİD grupları tarafından yağmalanan eserlerin, örgütlerini finanse etmek için batıya satıldığını ifade etti. Yetkililer bu ticari piyasanın 10 yılı aşkın bir süredir batıya eser sattığını ancak çoğu eserin de bu şekilde ortaya çıkmamış olabileceğini de vurguluyor.

 

Polis raporuna göre, yakalanan eserler 2011 yılından 2016 yılına kadar İslam Devleti kontrolü altında olan Libya Kıyı bölgesinde yer alan önemli bir Yunan-Roma bölgesi olan Cyrenaica’dan elde edildi. Madrid’de bulunan Libya büyükelçiliği yorum talebine herhangi bir cevap vermedi.

İspanyol polisi yakalanan iki şüphelinin Barselona’da bulunan uluslararası tarihi eser ticareti yapan  IŞİD’e bağlı grup ile ilişkili olduğunu belirtti.

 

Wall Street Journal daha önce yaptığı haberlerde bu tarihi eser ticareti hakkında bir haber yayımlamıştı. Haberde bu örgütlerin yağmaladıkları eserleri pazarlamak için sosyal ağları ve diğer çevrimiçi kanalları kullandıkları belirtiliyor.

 

Kaynak: https://www.wsj.com