LÜBNAN’DA PİŞMİŞ TOPRAKTAN YAPILMIŞ 2 BİN 400 YILLIK KADIN BAŞLARI BULUNDU

Lübnan’ın Jieh kenti sınırları içerisinde yer alan Porphyreon antik kentinde, pişmiş topraktan yapılmış en az dört adet kadın başı parçası keşfedildi.

2013 yılında Polonya’daki Akdeniz Arkeolojisi Merkezi'nden bir grup arkeolog, yaklaşık 2 bin 400 yıllık olduğunu düşündükleri pişmiş topraktan parçalar keşfetti. Arkeologlar ayrıca bir çöplük olarak düşündükleri aynı yerde çanak çömlek parçaları, yanmış hayvan kemikleri, üzüm, zeytin ve nohut kalıntıları da buldu. Şimdi ise, bu parçalardan en az 4 tanesini restore ettiler.

 

Aralarında en iyi korunmuş olan parça yaklaşık 24 cm boyunda ve 15 cm genişliğinde. Diğer pişmiş toprak başlarından bir tanesi de bu parçayla benzer boyutlara sahip. Diğer iki  baştan ise sadece küçük parçalar günümüze kadar ulaşabildi.

 

Akdeniz Arkeolojisi Merkezi'nden arkeolog Mariusz Gwiazda, bu parçaların kırmızı boya ile süslü olduğunu ve “stephane” olarak bilinen (Yunan kadınlar tarafından giyilen özel bir başörtüsü) antik bir saç örtüsünün tasvirini içerdiğini söyledi.

 

Gwiazda’ya göre, en iyi korunmuş parçanın üst kısmında bulunan üç küçük delik muhtemelen bunun duvara asılmasında kullanılıyordu ve büyük olasılıkla bu parçalar asılı oldukları duvar yeniden inşa edildiğinde yerlerinden sökülerek atıldı.

 

Pişmiş topraktan başlar Gwiazda’ya göre gerçek insanları değil tanrıları tasvir ediyor. Ancak yazıt ya da tanrıların atribülerine ait tasvirler olmadan bunu ispatlamak şimdilik imkânsız.

 

Bu dört adet kadın başı parçası, Yunan ve Fenike özelliklerinin yanı sıra Mısır kökenli unsurlar da barındırıyor. Örneğin, başlardan birinin göğsünde bir Wadjet tip muska (bir gözü tasvir eden bir muska tipi) tasvir ediliyor. Bu amuletler, bu muskaları takanların kötülüklerden korunduğuna inanan antik Mısırlılar tarafından kullanılıyordu. Diğer kültürler de daha sonra Wadjet tipini ve göz simgesini ödünç alarak sanatlarına ve dini inançlarına dâhil ettiler.

 

Arkeologlar dört başın nerede yapıldığından tam olarak emin olamazken, ekibin çanak çömlek uzmanı olan Urszula Wicenciak, onları yapmak için kullanılan kilin aynı dönemde Lübnan'da bulunan Tire antik kentinin çevresindeki bölgeden geldiğini tespit etti.

 

Dört kadın başı, Pers İmparatorluğu'nun Ortadoğu'da; antik Porphyreon kentinin yanı sıra, Tire çevresindeki bölgeyi kontrol ettiği bir zamanda yapılmış.

 

https://archaeologynewsnetwork.blogspot.com.tr