MAĞARADA BULUNAN KEMİKLER ROMA DÖNEMİ´NE AİT OLABİLİR

Diyarbakır´ın Ergani ilçesinde insana ait 15 kafatası ile kemiklerin bulunduğu mağaranın, eski dönemlere ait kaya mezarı olduğu tespit edildi.

Ergani ilçesine bağlı Salihli Mahallesi’nde yaşayan Mehmet Bakır’ın, fidan dikmek için iş makinasıyla çalışma yaptığı sırada mağara girişine rastlaması üzerine Diyarbakır Arkeoloji Müze Müdürlüğü ekipleri alanda inceleme yaptı. 15 insan kafatasının ve kemiklerin bulunduğu mağaranın eski dönemlere ait kaya mezarı olduğu belirlendi. Diyarbakır Arkeoloji Müzesi ekipleri, incelemelerinin ardından hazırlayacakları raporu Kültür ve Turizm Bakanlığı’na sunacak. Bakanlığın vereceği izin doğrultusunda alanda kazı çalışmalarına başlanması planlanırken, mağarada bulunan insana ait 15 kafatası ve kemiklerin üzeri, detaylı inceleme için toprakla örtüldü. Uzmanlar, eski döneme ait kaya mezarı olduğunu belirledikleri mağaranın, Roma döneminden kalmış olabileceğini; ancak bunun detaylı araştırma sonrası saptanacağını bildirdi.

 

Mağarada hem jandarma ekiplerinin hem de arkeologların inceleme yaptığını belirten Salihli Mahallesi Muhtarı Ramazan Deniz, mağaranın bulunduğu tepenin altında benzer mezarların çıkabileceği oyuklar olduğunu ve alanda arkeolojik kazı çalışması yapılmasını istediklerini belirtti. 

 

Mahallenin Korucubaşı Senai Damar ise, kemiklerin bulunması üzerine bilgi verilen jandarmanın, kendisini olay yerine yönlendirdiğini söyleyerek: "Geldiğimde içeride beş mezar gördüm. Her birisinde 4-5 kafatası ve kemikler vardı. Jandarma da burada inceleme yaptı. Gelen arkeologlar da incelemelerinin ardından kemiklerin üstünün toprakla kapatılmasını istedi" ifadesini kullandı.

 

radikal.com.tr