MAGNESIA

Mücadele, Savaş ve KAN

Magnesia’nın sosyokültürel ve sosyo-politik yapısı konusundaki bilgilerimizi 19. yüzyıl sonunda yapılan kazılarda ortaya çıkarılan ve şu anda Berlin’deki Pergamon Museum depolarında korunan yazıtlara borçluyuz. Agoranın batı duvarında yer alan o yazıtlar, kent yönetiminin yaptığı çağrıların yanıtlarını içermekteydiler ve kentin o günün dünyasıyla olan ilişkilerini sergilemekte, ayrıca kentin bu ilişkilerden duyduğu onuru yansıtmaktaydılar. Çağrının nedeni ise, bizim burada, “Olimpiyat oyunları” anlamında kullanacağımız “Leukophryena oyunları”ydı.

O yazıtlardan sonra bizim bu oyunları yeniden anımsamamızı sağlayan tek neden, MÖ 1. yüzyıla ait bir yüzük taşı olan kameo oldu. Kameonun tüm yüzeyini, kanatlı bir Eros’un sağa doğru sürdüğü iki atlı araba kaplamaktadır. Eros çıplaktır. Sağ elinde kırbacı vardır, sol eliyle dizginleri tutmaktadır. Öndeki at arkadakini neredeyse tamamen kapatmaktadır. Eros kamçısını sallamış ve atları dörtnala kaldırmıştır. Bu kameo, Magnesia’nın o unutulan oyunlarının farkını ve önemini yeniden vurgulayacak bir sloganın gündeme getirilme fikrini ateşleyen bir buluntu kimliği kazandı: “Yarışlar Kenti Magnesia”. 

Prof. Dr. Orhan Bingöl'ün yazısının devamını ve Aktüel Arkeoloji "Keşif Ekibinin" gezi notlarını, Aktüel Arkeoloji Dergisi'nin Eylül-Ekim sayısında okuyabilirsiniz.