MAGNESİA ANTİK KENTİNDE 2 BİN YILLIK 6 HEYKEL BULUNDU

Aydın´ın Germencik ilçesinde 34 yıldır devam eden Magnesia Antik Kenti kazılarında, aynı mekan içinde keşfedilen, yaklaşık 2 bin yıllık olduğu anlaşılan 6 heykel ortaya çıktı.

 

 

Aydın’ın Germencik ilçesi Ortaklar Mahallesi´nde yer alan Magnesia antik kentinde Prof. Dr. Orhan Bingöl başkanlığında devam eden arkeolojik kazılarda önemli bulgulara ulaşıldı.

 

 

Bingöl, antik kentte bulunan, Hellenistik-Roma dönemlerinin önemli tapınaklarından Artemis Tapınağı’nda süren kazılarda 4 kadın, 1 erkek ve cinsiyeti belirlenemeyen bir heykel keşfettiklerini söyledi.

 

 

 

Heykellerin tümünün aynı mekanda bulunduğuna dikkati çeken Bingöl, “Almanların 1891-1893 yılında yaptıkları kazıda bir mekanda 5 heykel bulduklarını biliyoruz. Ondan bir fazlasını bulmuş olduk. Hatta 2016 yılında aynı mekanın başka bir bölümünde bir heykel daha bulmuştuk. Toplamda bir mekanda yedi heykel oluyor. Mekanın niteliği ve işlevi neydi, henüz bilmiyoruz.” dedi.

 

 

Heykellerin çok iyi korunmuş durumda bulunduklarını belirten Bingöl, “İki tanesi başıyla birlikte korunmuş. İki tanesinin başının korunmama nedeni onların yuvaya oturuyor olması, heykelden ayrı buluntulardı, uygulamalardı. Onları henüz bulamadık. Böylece bu sene daha kazıların bitmesine epey bir süre olmasına karşı bizi çok mutlu eden buluntularla karşılaşmış olduk.” şeklinde konuştu.

 

Antik kentin, heykellerle de öne çıkan bir yapısının olduğunu vurgulayan Bingöl, sözlerine şunları ekledi:  “İstanbul, İzmir ve Aydın müzelerinde Magnesia´dan çıkmış bu buluntularla birlikte neredeyse 50 kadar heykel olduğunu biliyoruz. Ve bunlar da son olmayacak. Çalıştığımız alanda daha çok heykelin bulunabileceğini bize açıkça gösteriyor. Bundan sonraki günlerde de aynı şekilde yeni buluntularla karşılaşabiliriz.”

 

 

 

Buluntuların detaylı bir şekilde incelendiğini ifade eden Bingöl: “Hepsi bir mekanda bulundu ama hepsinin o mekana ait olup olmadığını henüz bilmiyoruz. İçlerinden bir tanesi kesin o mekana ait, çünkü kaidesi orada. Yüzükoyun erkek heykeli hariç sırayla yan yana yüz üstü yatar vaziyette bulundu. Bu normal bir devrilme durumu değil gibi görünüyordu. Hala da o kanıdayız. Nasıl, ne zaman, neden oraya böyle yüz üstü yatırıldılar? Amaç neydi? Onu da çözebilmiş değiliz.” şeklinde bir açıklama yaptı.

 

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/