MEKSİKA YANARDAĞI´NIN YANINDA BULUNAN TAPINAK, EVRENİ TEMSİL EDİYOR OLABİLİR

Arkeologlardan oluşan bir ekip, Meksika’da bir göl alanı içinde Aztek’lilerin hayal ettiği şekliyle evren tasvirini gösteren bir taş tapınak yapısı keşfetti.

Tapınak ya da “tetzacualco” olarak adlandırılan taş yapı, Iztaccihuatl Yanardağı’nın eteklerinde bulunan Nahualac yerleşmesinde keşfedildi.

 

Ulusal Antropoloji ve Tarih Enstitüsüne (INAH) göre; taş tapınakta ve yakınında Aztek yağmur tanrısı Tlaloc ile ilişkili olan seramikler, taş malzemeler, yontulmuş taşlar ve organik kalıntılara rastlandı.

 

Araştırmacılar yapıyı oluşturan taşların diziliş biçimlerinden mitolojik evrenin minyatür bir modelinin tasvir edilmiş olabileceği görüşündeler. Taşların yerleştirilme biçimleri, göl tabanında olmalarından ziyade daha çok suyun üzerinde yüzüyormuş izlenimi veriyor.

 

Daily Mail’in haberine göre araştırmayı yapan ekip, doğal bir gölcüğün ortasında yer alan tetzakualco (tapınak) su olduğu zamanda suyun yansıtma etkisi ve ortaya çıkan optik etkiyle,  ilkel zamanlarda evrenin minyatür bir modeli tasvir edilmiş olabileceğini belirtti.

 

Ulusal Antropoloji ve Tarih Enstitüsünde görevli arkeolog Iris del Rocio Hernandez Bautista; Orta Amerika’nın yaratılış mitlerinde, dünyanın topraktan yoksun olduğu inancına dikkat çekti. Mitolojiye göre, Cipactli (dünyanın canavarı) kendi vücudu ile ilkel sularda yüzüp gövdesinden gökyüzünü ve dünyayı yarattı.

 

Iris del Rocio Hernandez Bautista, yerleşmenin çevresindeki geçitlerle, ritüel bir amaçla göl içine suyun alınıp bu görsel etkinin sağlanabilmesi için çevredeki su kaynaklarının kontrolünün yapıldığına inanıyor.

 

Nahualac yerleşmesi iki bölümdür. Birincisi gölün ve tetzakualco’nun olduğu diğeri ise bu yapının 150 metre güneydoğusunda bir yay çizen geniş bir vadi üzerinde olan kısımdır. Tlaloc ile ilişkili bezemeleri seramik örnekleri de burada bulundu.

 

Bu alandaki yüzey toprağında bulunan bazı seramik örnekleri Coyotlatelco (MS 750-900), Mazapa (MS 850-900) ve Tollan Complex (MS 900-1150) kültürlerine oldukları tespit edildi. Tüm bunlarla birlikte arkeolojik kalıntılara yaklaşık olarak 100 metreden 300 metreye kadar genişlikteki bir alanda rastlanabiliyor.

 

Kaynak: https://archaeologynewsnetwork