MEKSİKA’DA RÜZGAR TANRISI İÇİN YAPILAN BİR TAPINAK BULUNDU

Çanak çömlek ararken tapınak buldular.

 

Arkeologlar, Meksika’nın başkenti Meksiko’da Tlatelolco civarında, yıkılmış olan bir süpermarketin bulunduğu yerde 10 fit derinliğe kadar yaptıkları kazı çalışmaları sırasında 650 yıldan daha önce inşa edilmiş bir tapınak buldular. Bu tapınağın, rüzgar tanrısı Ehecatl-Quetzalcoatl’a ibadet etmek üzere inşa edildiği düşünülüyor.

 

Meksika Ulusal Antropoloji ve Tarih Enstitüsü Ulusal Arkeoloji Koordinatörü Pedro Francisco Sanchez Nava, “Arkeologlar başlangıçta süpermarketin altında çanak çömlek parçaları ve insan kalıntıları bulmayı bekliyordu ancak daha derinlerde Meksika-Tlatelolco halkının birincil tanrılarından birine nasıl tapıldığına dair başka bir örnek sunan bu tapınağı bulmaları onları şaşırttı” açıklamasında bulundu.

 

Bulunan sunular arasında hiçbir travma izi taşımayan bir bebek, kuş kemikleri, obsidiyen, maguey kaktüs (agav) dikenleri ve maymun ve ördek gagalı seramik figürleri yer alıyor. Tapınağın orijinal beyaz sıvalı duvarlarının çoğunluğu sağlam durumda. Arkeolog Salvador Guilliem benzer yapıların aynı bölgede daha önce de bulunduğunu söylüyor.

 

Modern Meksiko -Tlatelolco ve rakibi Tenochtitlan da dâhil olmak üzere- birkaç farklı İspanyol-öncesi şehirleri içeriyor. İspanyol fatihi Hernan Cortes tarafından bile önemli bir pazar olduğu bilinen Tlatelolco kendini ticarete adamıştı, Tenochtitlan ise siyasi gücün merkezi olmuştu. Tenochtitlan en sonunda Tlatelolco'nun kontrolünü ele geçirdi. İspanyollar ve yerli müttefikleri Tenochtitlan'ı fethetmeye başladığında, o şehrin sakinleri savaşa devam etmek için Tlatelolco'ya çekildi ve Tlatelolco, bölgedeki İspanyollara karşı son direniş bölgesi oldu.

 

Bulunan tapınak, başkentin Tlatelolco civarında büyük bir tören alanının çevresinde yer alıyor, ancak bu çevrenin büyük kısmı kentsel bir manzara tarafından kapalı. Tapınak alanı, 1968'de protestocu öğrencilerin Meksikalı askerler tarafından katledildiği yerden sadece birkaç metre uzakta.

 

http://www.phys.org