METROPOLİS ANTİK KENTİNDE ZEUS´A ADANMIŞ KÜLT ALANI BULUNDU

İzmir´in Torbalı ilçesinde bulunan Metropolis antik kentinin 2015 yılı kazı çalışmalarında Zeus Krezimos´a adanmış olduğu düşünülen bir kült alanı bulundu.

Sabancı Vakfı tarafından yapılan açıklamaya göre, vakıf ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü desteğiyle sürdürülen Metropolis antik kenti 2015 yılı kazı çalışmaları tamamlandı.

 

Kazı alanında yürütülen çalışmalarda; yazıtlı sütun parçaları, bir sunak parçası ve heykel kaidesi bulundu. Bir tapınma merkezi olduğunu düşündüren buluntular üzerinde yapılan detaylı çalışmaların sonucunda, Baş Tanrı Zeus'a dünyada ilk defa Metropolis antik kentinde rastlanan "Krezimos" sıfatıyla tapınılan bir kült alanının varlığı ortaya çıktı.

 

 Metropolis'e özgü yerel bir sıfat olan Krezimos'un, Latince'de bitkilerin büyümesi anlamına gelen "crescere" kelime köküne benzerliği açısından, "Metropolis'e bereket ve bolluk getiren koruyucu Zeus" anlamına geldiği tahmin ediliyor. Metropolis'te Zeus Krezimos'a tapınmanın, MÖ 2. yüzyılda başladığı ve Roma Dönemi'nde de devam ettiği düşünülüyor.  

 

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı ve Metropolis antik kenti Kazı Başkanı Doç. Dr. Serdar Aybek, 1990'dan beri yürütülen kazı ve araştırmalarda bugüne kadar sosyal içerikli yapıların keşfedildiğini, antik kentte ilk defa dini içerikli bir alanın ortaya çıkarıldığını belirtti. Yapılan çalışmalarda Zeus Krezimos kültünün sadece Metropolis antik kentinde var olduğunu hem yazıtlar hem de mimari veriler aracılığıyla kanıtladıklarını söyleyen Kazı Başkanı Serdar Aybek, bu yıl keşfedilen kült alanının ve mimarisinin tam olarak anlaşılması için gelecek yıllarda yapılacak çalışmaların büyük önem taşıdığını vurguladı.

 

 

turizmhaberleri.com

radikal.com.tr