MEZARLARDAN ÇIKAN DİŞLER HARAPPA’YA GÖMÜLMÜŞ İNSANLARIN HİKAYESİNİ ANLATIYOR

Son çalışmalarda, uzmanlar 4000 yıldan daha önce gömülmüş insanlara ait diş mineleri ile suyun kimyasal yapısını, faunayı ve kaya yapısını karşılaştırarak ve bunlardaki kurşun ve stronsiyum seviyelerine bakarak bireyler hakkında bilgi edinmeye çalışıyor.

Günümüz araştırmacılarının atalarımızla ilgili, özellikle Mısır ve Mezopotamya’dan gelen bilgi birikimleri genellikle mezarlardan ve mezarlık alanlarından geliyor. Modern Pakistan ve Kuzeybatı Hindistan arasında kalan bölge olan İndus Vadisi’nde bir zamanlar yaşamış insanların hikayelerini keşfetmek oldukça zor. İndus Vadi Uygarlığı’na ait yazılı kaynaklar deşifre edilmeyi bekliyor. Bölgede bulunan ve kazısı yapılmış mezarlık alanları oldukça az. Son çalışmalarda, uzmanlar 4000 yıldan daha önce gömülmüş insanlara ait diş minesi ile suyun kimyasal yapısını, faunayı ve kaya yapısını karşılaştırarak ve kurşun ve stronsiyum seviyelerine bakarak bireyler hakkında bilgi edinmeye çalışıyor.

Harappa’nın, bölgede bulunan gömülmüş birey sayısı 100'ü  biraz aşsa da şehrin kendi altın çağında 50 bin nüfusa sahip bir yerleşim olduğu biliniyor.

Diş mineleri oluştuğunda yiyecek, su ve toz gibi çevresel etmenlerden etkilenerek oluşur. Araştırmacıların bugünkü Pakistan’ın Punjab şehrinde bulunan Harappa’nın kalıntıları üzerinde yaptıkları araştırmalarda erken dönemde oluşmuş diş minelerinin daha geç dönemdekilere göre farklı bir yapıya sahip olduğu görülüyor. Bu da bu bireylerin bulundukları bu bölgede doğmadıklarını gösteriyor.

Florida Üniversitesi araştırma ekibi,  biyoloji antropoloğu Benjamin Valentine, coğrafi bilimler uzmanı John Krigbaum ve izotop jeoloji uzmanı George Kamenov tarafından yönetiliyor.

Valentine "Bireylerin göçmen olduğunu kanıtlamak için izotop analizi uzun zamandır kullanılan bir yöntem. Ama insanların yapmadıkları şey değişik diş türlerine bakmak, özellikle bu bireylerin bulundukları bölgede yaşadıkları yer dışındaki zaman dilimini gösterebilecek olan dişlere bakmak.  Bu metodu biz bulmadık ama metoda başka bir açıdan yaklaştık” diyor.

Araştırmacılar Harappa’daki insanların iç bölgelerden göçmüş olmaları gerektiğini gösteriyor. Said Krigbaum’a göre daha önceki çalışmalar mezar alanlarının sadece yerel orta sınıf topluluğa ait olduğunu göstermişti. Said Krigbaum “Dışardan gelmiş kimseler hakkında kimsenin bir fikri yoktu. Şimdi çözmemiz gereken bu kadar genç insanın neden iç bölgelerden şehre gönderildiği” diyerek araştırma sonuçlarının vardığı noktayı belirtiyor.

 

Kaynak: http://www.pasthorizonspr.com/index.php/archives/04/2015/teeth-tell-story-about-people-buried-at-harappa