MISIR ARKEOLOJİSİYLE İLGİLİ BAZI ESKİ BELGELER BULUNDU

Mısır’ın eski eserleri ve arkeolojik alanları ile ilgili bazı önemli belgeler, şans eseri Mısır Kültür Bakanlığının deposunda bulundu.

18. ve 19. yüzyıllardan günümüze ulaşmış Mısır’ın eski eserleri ve arkeolojik alanları ile ilgili bazı önemli dokümanlar, Mısır Kültür Bakanlığının deposunda açığa çıktı. El-Damati’nin açıklamasına göre bu belgeler, dönemin Kültür Bakanlığı olan Mısır Eski Eserler Organizasyonu ve Mısır’da çalışan arkeologlar arasındaki mektuplaşmalar, kazı raporları ve haritalardan oluşuyor.

Bulunan mektuplardan bazıları Gaston Maspero, Jacques de Morgan ve Pierre Lacau gibi eski Mısır bilimcileriyle İngiliz arkeolog Howard Carter ve Fransız arkeolog Legrant gibi Mısır’da kazı faaliyetleri yürüten arkeologların birbirine gönderdikleri mektuplardı. 18. yüzyılda gerçekleştirilmiş kazıların raporları farklı dillerde yazılmıştı. Bunların yanı sıra, eser ticareti yaptığı bilinen Gabry ve Fayyed aileleri hakkında bazı evraklar, Mısır Keşif Topluluğu ve Fransız Enstitüsü hakkında dosyalar bulundu. Enstitünün dosyasında enstitü tarafından düzenlenen araştırmalar sonucunda keşfedilmiş olan Tanis, Heliopolis‘teki Matariya ve Luksor’daki Karnak Tapınağı gibi ören yerleriyle ile ilgili belgeler bulunuyordu.  Luksor’daki Teb Nekropolü’nün 1921 yılı ve Doğu Çölü’nün 1904 yılı tarihli haritaları da bulundu.  

Belgeler, Mısır Kültür Bakanlığı tarihinde bulunan en eski belgeler olduğu için oldukça önemli sayılıyor. El-Damati’nin emriyle bu belgeler Mısır Eski Eserler Kayıt Merkezine gönderilecek ve restorasyonlarına hemen başlanacak. Bu belgelerin incelenmesi ve arşivlenmesi için de bir ekip oluşturuldu.

 

english.ahram.org.eg