MISIR KRALI I. SETİ´NİN ÇALINAN KABARTMASI LONDRA´DAN GERİ ALINDI

İki aydır yapılan müzakerelerin ardından, çalınan kabartma 14 Aralık Pazartesi günü Mısır´a getirildi.

Londra'daki bir müzayede salonunda iki aydır süren görüşmelerin ardından geçtiğimiz pazartesi günü geri alınan kireç taşından yapılmış kabartma, Yeni Krallık Dönemi firavunlarından I. Seti'nin egemenliğine tarihleniyor.

 

Ahram online haber sitesine konuşan Eski Eserler Bakanı Mamdouh Eldamaty, bakanlığın British Museum küratörü Marcel Maree tarafından bilgilendirildiğini söyledi.

 

Marcel Maree, Londra'daki müzayede salonunda sergiye konulmasının ardından, eserin gerçekliğini sorgulayan bakanlığa onun bir bölümünün fotoğrafını gönderdi.

 

Bakan Eldamaty'nin, rölyefi incelemek için atadığı bir arkeolojik komite tarafından rölyefin gerçekliği onaylandı.

 

Dosyalandıktan sonra Mısır'ın Turizm ve Eski Eserler Polisi'ne gönderilen raporun bir benzeri de, rölyefin satışını durdurmak amacıyla İnterpol'e gönderilmişti.

 

İngiliz polisinin el koymasının ardından, rölyefin ana yurduna ulaştığını açıklayan Eski Eserleri Geri Kazanma Dairesi Müdürü Ali Ahmed, rölyefin kaçak kazılar yoluyla çalındığını belirtti.

 

Rölyefte, Yeni Krallık Dönemi'nin 19. hanedanından Kral I. Seti'yi tasvir eden bir sahneyle birlikte, önünde Tanrıça Hathor ve Tanrı Web Wawat ta işlenmiş. Rölyefte bununla birlikte, bir hiyeroglif metin ve günümüzde Yukarı Mısır'daki Assiut Valiliği'nden birkaç eski Mısır tanrısının ismi geçer.

 

Tahrir'deki Mısır Müzesi'nin laboratuvarında şu anda restorasyonun yapıldığı belirtilen rölyef hakkında Ali Ahmed, Assiut'ta Kral I. Seti'nin henüz keşfedilmemiş bir tapınağı olduğunu göstermesi açısından rölyefin çok önemli olduğuna dikkat çekti.

 

 

 

Ahram Online