MISIR, TARİHİNİN EN BÜYÜK TARİHİ ESER KAÇAKÇILIĞINA ENGEL OLDU!

Bin 124 eserlik koleksiyon, Dimyat Limanı’nda ele geçirildi. Tuvalet kağıdı ile doldurulan kolilere saklanmış eserler, Dimyat Limanı’ndan deniz yolu ile Tayland’a götürülecekti.

Bin 124 eserlik koleksiyon, Mısır’dan Tayland’a kaçırılmadan önce Dimyat Limanı’nda ele geçirildi. Mısır Kültür Bakanı Mahmut el-Damati’nin açıklamasına göre bu operasyonla ülkenin en büyük kaçakçılık olayına engel olundu. 
Açıklamaya göre tuvalet kağıdı ile doldurulan kolilere saklanmış eserler, Dimyat Limanı’ndan deniz yolu ile Tayland’a götürülecekti. 
Arkeolog Muhammed Etman önderliğindeki komite, incelemeler sonucunda Antik Mısır ve Yunan-Roma eserlerinden oluşan koleksiyonun sahte olmadığını açıkladı. Bu eserlerin arasında albatr (kaymak taşı) çömlekler, ahşap ve taş heykeller, ölü maskeleri, usabti figürinleri, sunu masaları, koltuk başlıkları ve sütun parçası yer alıyor. Eserlerin çıkarıldığı yerler henüz bilinmese de, soruşturma devam ediyor. 
İlgili yasa uyarınca, bütün eserlere polis tarafından el konuldu ve eserler Kültür Bakanlığı’na gönderildi. Dava, soruşturma için başsavcılığa yönlendirildi. 
 
Kaynak: AHRAMONLINE