MISIR’DA 12. HANEDANLIK DÖNEMİNE AİT SAĞLAM BİR MEZAR ORTAYA ÇIKARILDI

İspanyol Arkeolojik Misyonu, Asvan kentinin batısında II. Sarenput’un en önemli valilerinden birinin kardeşinin gömüldüğü sağlam bir yapı keşfetti.

Mısır Tarihi Eserler Kurumu Başkanı Mahmud Afifi, keşfin; sadece mezar odasının zenginlikleri için değil, aynı zamanda iktidara yakın kişilere ışık tutmada önemli olduğunu belirtti. Asvan Eski Eserler Genel Müdürü Nasr Salama ise mezarın; cenaze teknelerini ve günlük hayatın sahnelerini temsil eden bir dizi ahşap model, çanak çömlek ve sedir ağacından iki lahit içeren eşyalar ile eşsiz bir keşif olduğunu söyledi.

 

İspanyol araştırmacılar yapılan çalışmalarda bir mumyanın da keşfedildiğini belirttiler. Mumya, güzel bir maske ve kolye ile birlikte çok renkli kartonaj ile kaplıydı.

 

Lahitlerin üzerinde yer alan yazıtlarda, ölenlerin adı; sırasıyla Shemai, onun anne ve babası; Satethotep ve Khemanın adları yazılıydı. Sonuncusu, II. Amenemhat döneminde Elephantine valisiydi.

 

İspanyol Arkeolojik Misyonu lideri Alejandro Jiménez-Serrano, Shemai'nin en büyük kardeşi olan II. Sarenput’un; II. Senwosret ve III. Senwosret döneminde Mısır'ın en güçlü valilerinden biri olduğunu açıkladı. Elephantine valiliği görevinden ayrı olarak, Mısır birliklerinin generaliydi ve farklı tanrıların kültünden sorumluydu.

 

Serrano, bu keşifle Qubbet El-Hawa'daki İspanyol Arkeolojik Misyonunu, 12. Hanedan döneminde Elephantine'nin yönetici ailesinin 14 üyesinin daha önceki bulgularına daha fazla veri eklediğini ileri sürdü. Bu kadar çok sayıda birey, 3 bin 800 yıl önce Mısır'daki üst sınıfın yaşam koşullarını incelemek için eşsiz bir fırsat sunmaktadır.

 

https://archaeologynewsnetwork.blogspot.com.tr