MISIR’DA 1.800 YILLIK YENİ BİR HAYVAN MEZARLIĞI BULUNDU

Mısır’ın Kızıldeniz kıyılarında konumlanan antik Roma liman kenti Berenike’de yapılan kazı çalışmalarında kedi, köpek, maymun gibi evcil hayvanlara ait 100’e yakın iskeletin bulunduğu yaklaşık 2.000 yıllık bir hayvan mezarlığı keşfedildi.

MS 1.- 2. yüzyıllara tarihlenen mezarlık, MÖ 305 ile MÖ 30 arasında Mısır’da hüküm süren Ptolemaios Hanedanlığı tarafından MÖ 285-246 yıllarında kurulan Roma liman kenti Berenike’de Varşova Üniversitesine bağlı Polonya Akdeniz Arkeolojisi Merkezi tarafından yürütülen geniş kapsamlı kazı çalışmaları sırasında keşfedildi.

 

Antiquity dergisinde yer alan habere göre, Delaware Üniversitesinden Steven Sidebotham başkanlığında 1994’ten beri devam eden kazılarda bu yıl keşfedilen antik hayvan mezarlığı, Firavunlar Döneminde yaygın olarak görülen mumyalanmış kedi mezarlıklarından farklı bir karakteristik yapıya sahip.  Mezarlık ayrıca, Roma İmparatorluğu’nda görülen köpek mezarlıklarından da farklı.

 

Berenike’deki hayvan mezarlarında, hayvanlar ile birlikte gömülmüş herhangi bir sembolik objeye rastlanmadı ancak bazı örneklerde hayvanların günlük aksesuarlarının gömüler ile birlikte yer aldığı görüldü. Mezarlıkta bulunan iki genç kediye ait iskeletlerin her birinin boyun kısmında, devekuşu yumurtasından yapılmış tek bir boncuk bulundu. Ayrıca üç kedi ile bir maymunun da demir tasmaları ile birlikte gömüldüğü tespit edildi.

 

Mezarlardan üçünde iki ayrı hayvan iskeletinin bulunduğu tespit edildi. Kedilere ait olan bu çift gömülerin her birinde, bir genç ve bir yaşlı kedinin yer aldığı anlaşıldı.

 

Berenike limanının diğer kısımlarında ve çöplük alanlarda da çeşitli kedi kemiklerine rastlandı. Tüm bu bulgular, kedilerin o sırada bölgede büyük bir nüfusa sahip olduğunu gösteriyor.

 

Mezar alaında kedilerden sonra en kalabalık nüfusa sahip türler ise köpek ile en az iki farklı maymun türü. Mezarlıkta 9 köpek iskeletine rastlanırken, üç grivet maymunu ile bir zeytuni babun iskeletine rastlanıyor.

 

Mezarlıktaki hayvanların gömülme biçimi,  bunların geçmişte olduğu gibi kutsal törenlerle ilişkili kurban aktiviteleri ile bağlantılı olmadığını gösteriyor. Evcil hayvan bakımı modern yaşama dair bir olgu olarak kabul edilse de, antik Mısır ve Roma kültürlerinin bir karışımı olan bu askeri liman kentinde kedinin evcil bir hayvan olarak kabul edildiğini görüyoruz.

 

Kaynak: http://www.newsweek.com