MISIR’DA 2017 YILINDA YAPILAN 5 ÖNEMLİ KEŞİF

Mısır, arkeolojik buluntu zenginliği ile dünyadaki sayılı birkaç ülke arasında yer alır. Krallar Vadisi gibi ikonik öğelerle dolup taşan yerler, farklı tapınak çeşitleri, mumyalar ve antik hazineleri ile son derece göz kamaştırıcıdır. Mısır’ın başkenti Kahire, Dünyanın 7 Harikasından biri olan 4.500 yıllık Büyük Gize Piramidi’ne ev sahipliği yapar. Çoğunlukla turistik güzergahlarda yapılan arkeolojik çalışmaların yanı sıra, Kahire’nin gecekondu bölgelerinde de oldukça sıra dışı keşifler yapıldı.

İşte, Mısır’da 2017 yılında yapılan 5 önemli keşif:

 

1. Mısır Firavun Heykeli, Kahire.

 

2017 yılının Mart ayında, Kahire’nin kuzeyinde bulunan El Matareya Bölgesi’nde Mısır ve Alman uzmanların yer aldığı ekibin ortak yaptığı çalışmada apartmanlar arasındaki boş alanda devasa bir heykelin 2 parçası açığa çıkartıldı. Heykelin MÖ 664'ten 610'a kadar hüküm süren Firavun I.  Psammetichus’a ait olduğu düşünülüyor. Heykelin tüm halinin 9 metre uzunluğunda ve 7 ton ağırlığında olduğu ön görülüyor.

 

El Matareya bölgesinde bulunan günümüz yerleşimi, Mısır güneş tanrısı Ra’nın ibadet merkezi olan Antik Heliopolis üzerine kuruludur. Mısır’ın en büyük tapınakları olduğu bilinen ve Luksor’daki Karnak Tapınak Kompleksi’nin neredeyse iki katı büyüklüğündeki tapınaklar da buraya yakın bir mesafede yer alıyor. Bulunan bu yeni heykelleri, ziyaretçiler Mısır Kahire Müzesi bahçesinde görebilirler.

 

2. Mezar Bahçesi, Luksor.

 

Arkeologlar, mezar duvarlarındaki yer alan resimlerden dolayı, uzun süredir mezarların girişinde bahçeler olduğundan şüpheleniyorlardı. Yakın zamanda Luksor’da bulunan Dra El Naga tepesindeki bahçenin keşfi sonunda bu şüpheyi doğruladı.

 

İspanyol Ulusal Araştırma Konseyinden Dr. Jose Manuel bulunan 3x2 metre ölçülerindeki bahçe için; “Bu, somut olarak bulunan ilk bahçedir. Yapılacak olan analizler, hem botanik hem de Luksor’daki Antik Teb kentinin 4.000 yıl önceki çevresel koşulları hakkında önemli bilgileri sunacaktır.” dedi.

 

3. Orta Krallık Dönemine ait Danşur Kalıntıları, Gize.

 

Yaklaşık 4.600 yıl önce 4. Hanedanlığa ait Kral Sneferu tarafından Mısır’ın düzgün yüzeylere sahip ilk piramidi inşa edildi 104 metre yüksekliğindeki bu piramit, Kırmızı Piramit olarak da bilinmektedir. Bu, bir önceki başarısız denemenin ardından başlatılan ikinci projeydi. Sneferu’nun bu başarısının ardından ise, oğlu Khufu Gize’deki Büyük Piramit’i inşa ettirdi.

 

4. Asvan’da bulunan Qubbet el-Hawa’daki el değmemiş mezar.

 

Qubbet el-Hawa, Asvan yakınlarında Nil Nehri üzerinde bulunan Fil Adası’nda dönemin egemen sınıfının 14 üyesinin bulunduğu mezarlarla ünlü bir arkeolojik bölgedir. 2017 yılının Mart ayında İspanyol arkeologlardan oluşan bir ekip bu adada yeni mezarlar açığa çıkarttı. 12. Hanedan Döneminin önemli yöneticilerinden birinin kardeşi olan II. Sarenput da burada gömülüdür.

 

Bu mezarı önemli kılan özellik; mezar içinde, çanak çömlek, 2 adet sedir tabut (içeride ve dışarıda), günlük yaşamı tasvir eden sahnelerin ve teknelerin modelleri ile çok sayıda mezar eşyasını içermesidir. Mezarda yer alan mumya, üzeri çok renkli kartonaj ile kaplı olup boyunluğu ve maskesi de çok iyi korunmuş halde bulunmuştur.

 

5. Luksor’da bulununan mezarda 8 adet mumyanın keşfi.

 

Nisan ayında Luksor’un Nil Nehri tarafındaki Krallar Vadisi yakınlarında bir asile ait bir mezardan 1000’den fazla heykel ve 10 tabut ile birlikte 8 mumya ortaya çıkarıldı. Tabutlar karmaşık bir şekilde kırmızı, mavi, siyah ve sarı renklerinde süslenmiştir. Mezarın diğer odası ise henüz kazılmadı.

 

Kaynak: https://www.peregrineadventures.com