MISIR’DA 6 BİN YILLIK KAYA RESİMLERİ KEŞFEDİLDİ

Bonn Üniversitesinden Mısır bilimciler, Mısır’ın Asvan kenti yakınlarındaki bir nekropolde, MÖ 4. binyıldan daha eski kaya resimleri keşfetti. Keşif, Tarihi Eserler Bakanı tarafından Mısır’da yapılan en önemli 10 arkeolojik keşiften biri olarak gösterildi ve ödül aldı.

Mısır’ın Asvan kenti yakınlarındaki bir nekropolde keşfedilen ve noktalar halinde kayaya kazınmış bu resimlerde şamanik figürler ve av sahneleri betimlenmiş. Araştırmacılara göre keşfedilen bu resimler Mısır’ın Neolitik Dönemi ile Antik Mısır kültürü arasında bir bağlantı oluşturabilir.

 

Qubbet el-Hawa, 100 yıldan daha uzun bir süre boyunca, arkeolojik değeri yüksek önemli bir yerdir. Bölgede bulunan nekropolün tarihi ise MÖ 2 bin 200’lerden MÖ 4. yüzyıla kadar uzanır. Bölge Nubia’daki Mısırlılar için önemli bir ticaret merkeziydi ve soylular buradaki mezarlara gömülüyordu. Bonn Üniversitesinden Prof. Elmar Edel, 1959 yılından 1984 yılına kadar bu nekropolü araştırdı ve belgeledi. Prof. Ludwig Morenz, Bonn’daki Mısır Müzesinde sergilenen eserlerin birçoğunun bu alandan çıkarıldığını söyledi.

 

2015 yılında nekropoliste başlayan kazılar sırasında Qubbet el-Hawa’da tamamen bir yeni bir bulgu ile karşılaşıldı. Prof. Morenz liderliğindeki ekip MÖ 4. binyıldan daha eski Neolitik kaya sanatı keşfetti. Morenz, stil ve ikonografinin sağlam ipuçlarını sağladığını söyledi, arkeolojik olarak yeni bir boyut açtığını ifade etti.

 

Kaya duvarlarındaki bu gravürlerden bazıları ikonografi ve üslup açısından açık bir şekilde Mısır kültürüne aitken, bazıları ise sunum metodu ve motifi bakımından Mısır öncesine uygundur. Resimler sert uçlu bir objeyle kayaya vurularak yapılmıştı. Fakat çok eski olduklarından artık zor görülmekte. İzlerin arkeolojik olarak kesin olarak kaydedilmesi ve ana hatların çizimi, bu resimlerde dikkate değer bir ikonografi ortaya çıkardı. Başlangıçta karışık görünümlü noktalar düzenlemesi, yakından incelendiğinde üç figürün görülebilmesini sağlıyor: yayı olan bir avcı, ellerini kaldırmış dans eden bir adam ve aralarında Afrika devekuşu.

 

Morenz, “Kollarını kaldırmış bir adam av dansçısı olarak tanımlanabilirken, okçu; uçamayan büyük kuş için avlanmayı açıkça gösteriyor” dedi. Av dansı yapan adan muhtemelen bir kuş maskesi takmış. Sahne, dünyanın birçok yerinden de bilindiği üzere avcılık, maskeler ve şamanizmin kavramsal dünyasını anımsatıyor. Günümüzde Buşman kabilesi de devekuşu avını bu şekilde yapıyor.

 

Prof. Morenz, bu sosyal uygulamanın ve buna bağlı olarak karmaşık fikirlerin Mısır’da neredeyse hiç incelenmediğini vurguladı. Ayrıca Morenz, elleri havada dans eden kadın figürlerinin MÖ 4. binyıldan geldiğini ve birkaç kilise maskesinin Yukarı Mısır’daki Hierankonolis’te keşfedildiğini söyledi. Ona göre, bu buluntular, Qubbet el-Hawa’nın kaya resimleri ile şaşırtıcı tutarlılık gösteriyor.

 

Araştırmacılara göre bu resimler, Antik Yakın Doğu ve hatta Güney Avrupa Neolitik Dönemi ile Antik Mısır kültürünü birbirine bağlayabilir. Fakat bulguların daha yakından ve daha detaylı bir şekilde incelenmeye ihtiyacı var.

 

https://phys.org