MISIR’DA BULUNAN 4 BİN YILLIK MEZARLARDA FİRAVUNFARESİ VE ÇEŞİTLİ HAYVANLARI TASVİR EDEN ÇİZİMLERE RASTLANDI

Mısır’da 4 bin yıllık bir grup mezarda yapılan yeni bir çalışmada, tasmalı bir firavunfaresi, renkli bir pelikan ve çeşitli yarasalar olmak üzere nadir hayvan çizimlerine rastlandı.

Avustralya’da bulunan Macquarie Üniversitesinden kıdemli eğitmen Linda Evans, Mısır’da yer alan Amerikan Araştırma Merkezinin bir dergisinde, bu mezarların Mısır’daki Beni Hassan mezarlığında bulunduğunu ve bir yüzyıldan fazla bir süre önce arkeolog Percy Newberry ve meslektaşları tarafından kazılıp ve detaylarının yayımlandığını yazdı.

 

Günümüzde ise Evans ve Macquarie Üniversitesi’nın Mısır Araştırmaları Merkezinin diğer arkeologları, modern teknoloji kullanarak mezarları yeniden inceliyor. Yakın bir geçmişte ise Mısır Eski Eserler Bakanlığından bir ekip mezarları temizleyerek korunmasında yardımcı olmuştu. Evans bu çalışmalar esnasında Newberyy’e ait raporlarda bulunmayan birçok sahnenin ortaya çıktığını söyledi. Buna ek olarak, raporları inceleyen Mısır uzmanlarının, Newberyy’in bazı tanımlamalarının da yanlış olduğunu düşündüklerini belirtti. Evans’a göre Mısır sanatında tasmayla birbirine bağlanmış firavunfarelerinin başka bir tasviri yok.

 

Bu sahnenin yer aldığı mezar, 11. Hanedanlık döneminde hüküm süren bir nomark veya eyalet valisi olan Baqet’e ait. Araştırmacılar, bir antik Mısırlı sanatçının Baqet’in mezarına neden tasmalı firavunfareleri çizdiğini bilmediklerini söyledi.

 

Evans, firavunfarelerinin tamamen evcilleştirilmediği halde, bazı kültürlerin yılan, sıçan ve fareler gibi istenmeyen zararlı hayvanları kontrol altına almak için firavunfarelerinin evcil hayvan olarak tutmayı seçtiklerini belirtti. Evans’a göre mezarda tasvir edilen bu hayvanlar, kuşları korkutmak için kullanılmış olabilir.

 

Renkli Pelikan

 

11. Hanedanlık döneminde hüküm süren başka bir firavuna ait mezar ise bir pelikan tasviri ile süslenmiş. Bu tasvir 4 bin yıllık olmasına rağmen renkleri korunmuş halde ve hala belirgindir. Evans’a göre Newberyy bu tasviri hiç görmedi ya da en azından raporlarına kaydetmedi. Mezarda tasvir edilen pelikan ani bir hareket edercesine betimlenmiş.

 

Daha Fazla Hayvan

 

Evans, araştırmacıların tasvir edilen diğer hayvan gruplarını da analiz ve kayıt ettiklerini söyledi. Ekip bir mezarda Newberry’nin farkında olmadığı yarasa çizimleri buldu. Evans’a göre yarasa çizimleri Antik Mısır sanatında çok nadir görülen bir tasvir. Yarasaları analiz eden ekip gelecek günlerde bir dergide çıkacak olan makalelerinde bu tasviri açıklayacaklar.

 

Araştırmacılar, özellikle kuşlar olmak üzere birçok hayvanın neden Beni Hassan’daki mezarlarda tasvir edildiğinden tam olarak emin değiller. Örneğin bir resimde en az 29 kuş ve 3 yarasa tasvir edilmiştir. Araştırmacılara bunun sebebini tahminlerine göre şöyle açıklıyor: ”Bölgedeki kuşların çarpıcı sayıdaki üstünlüğü, yerel sakinlerin hayatında hayvanlar için özel bir durum göstermiş olabilir. Veya bölge bir dönem göçmen kuş türleri için bir mola olarak hizmet etmiş ve bu olağanüstü kuş çeşitleri onları cezbetmiş olabilir.” Evans’a göre Mısır’ın iklimi muhtemelen günümüz Mısır ikliminden biraz daha ılımandı. Çok sıcak ve kuru bir havaya sahip değildi.

 

http://www.livescience.com