MISIR´DA FİRAVUN II. AMENHOTEP ve III. TUTMOSİS DÖNEMİNE AİT YENİ MEZARLAR KEŞFEDİLDİ

Mısır´da, Asvan; Gebel Al-Silsila bölgesinde bulunan yeni mezarlar bölge hakkında algıları değiştirmeye devam ediyor.

Lund Üniversitesinden arkeologlar, Asvan’daki Gebel Al-Silsila’nın kuzeyinde, Yeni Krallık döneminin firavunları II. Amenhotep ve III. Tutmosis zamanından kalma kayalık mezarlara rastladı. Keşif, Mısır Eski Eserler Bakanı Mahmoud Afifi tarafından açıklandı.

 

2015 yılında Maria Nilsson ve John Ward liderliğindeki bir ekip, Gebel Al-Silsila’nın kuzeyinde kayalara oyulmuş bir dizi mezar keşfetmişti. Mezarlar daha önceden araştırmacılar tarafından tanımlansa da, 2015 yılına kadar kapsamlı araştırmalar ve arkeolojik çalışmalar yapılmamıştı. Ekibin liderlerinden Nilsson, ilk çalışmalarda 43 mezarın tespit edildiğini ve korunma durumlarını incelemek için beş mezarın kum tabakalarından temizlenmek üzere seçildiğini söyledi.

 

İlk temizlik sürecinde ekip kaya oyulmuş iki oda dâhil olmak üzere çeşitli mimari öğeleri tespit etmede başarılı oldu. Mezara gömü yapıldıktan sonra kapıyı kapatacak bir taş levhanın yerleştirilmiş olduğunu dâhil keşfettiler. Nilsson, bu kazı sezonu boyunca ekibin 12 kaya mezarı ve 3 yeraltı mezarı, muhtemelen sunularda kullanılmış olan iki niş, birden fazla hayvan iskeletlerini içeren bir mezar ve üç ayrı bebek gömüsü keşfettiklerini söyledi. 

 

Ward’a göre bu mezarlar bir aileye ya da çeşitli yaş ve cinsiyetteki bireylere aitti. Ward, yeni keşfedilen bebek gömülerinin mezarlığa başka bir açıdan bakılmasını sağladığını ve Al-Silsila’daki aile hayatını açıkça belirttiğini vurguladı.

 

Kazılarda şimdiye kadar bir bebeğin  kumaşa sarılarak ahşaptan bir lahteyerleştirildiği, Bes tanrısını tasvir eden amuletler, kolyeler, seramik kaplar, çakmaktaşları ve renkli çakıl taşları da bulundu. Bir mezar odasındaki hayvan gömüleri arasında bir düzine koyun ve keçi, bir çift Nil levreği keşfedildi. Mezarın hemen dışında yetişkin bir timsahın gömüsü de bulundu. Timsahın kuzey-güney doğrultuda, kafası kuzeye yöneltmiş şekilde gömüldüğü tespit edildi.

 

Asvan Eski Eserler müdürü Nasr Salama, yeni keşfedilen mezarlardan çıkan arkeolojik materyallerin şimdiye kadar III. Tutmosis ve II. Amenhotep dönemleri ile sınırlı olduğunu, ayrıca mezarlarda boyalı lahitlerin, heykellerin, boyalı kutuların, seramik kapların, mücevherlerin, amuletlerin bulunduğunu söyledi.

 

Ekibin liderlerinden Nilsson, şimdiye kadar mezarlara gömülen iskeletlerin genel olarak sağlıklı bireyler olduğunu gösterdiğini ve yetersiz beslenme veya enfeksiyon kanıtının çok az sayıda tespit edildiğini belirrti. Nilsson'a göre iskelet kalıntılarındaki kemik kırıkları ve dokulardaki izler mesleki tehlikelere ve aşırı emek veya iş gücü gerektiren bir ortamı işaret eediyor.

 

Şu ana kadar kazılmış olan bu mezarlardan çoğu (iki bebek mezarı hariç) antik çağda yağmalanmıştır. 

 

http://english.ahram.org.eg/