MISIR’DA II. RAMSES’E AİT 8 METRELİK HEYKEL ORTAYA ÇIKARILDI

Mısır’ın başkenti Kahire’de II. Ramses ve II. Seti’ye ait olduğu düşünülen heykel parçaları keşfedildi.

Mısır Tarihi Eserler Bakanı Halid Enani Perşembe günü Kahire’deki Heliopolis arkeolojik alanında 19. Hanedana ait kraliyet heykellerinin ortaya çıkarıldığını duyurdu. Heykeller Alman ve Mısırlı arkeologlar tarafından, antik Heliopolis’te “Oun” olarak bilinen Firavun II. Ramses tapınağının bir bölümünde bulundu.

 

Mısır Tarihi Eserler Kurumu Başkanı Mahmud Afifi; ortaya çıkarılan ilk heykelin II. Seti’ye ait olduğunu ve 80 santimetre uzunluğunda olup kireç taşından yapıldığını ve kralın yüz hatlarının çok belirgin olduğunu belirtti. İkinci heykel ise büyük bir parça olarak bulundu. Bu heykel 8 metre uzunluğunda olup kuvarsit taşına oyulmuş gibi görünüyordu. Afifi’ye göre böyle bir heykeli teşhis edebilecek herhangi bir resim bulunmamasına rağmen, II. Ramses tapınağının girişindeki varlığı onun II. Ramses’e ait olabileceği izlenimini vermektedir.

 

Kazı ekibinin başkanı Aymen Ashmawy ise keşfi “çok önemli” bir bulgu olarak görüyor. Çünkü bu heykeller Oun Tapınağı’nın görkemli yapıları ve dikilitaşlarıyla birlikte muazzam olduğunu gösteriyor.

 

Tapınak ne yazık ki MÖ 332 – MS 395 yılları arasında büyük hasar gördü ve dikilitaşlar ile obelisklerin çoğu İskenderiye’ye ve Avrupa’ya nakledildi. İslam devrinde ise tapınak blokları Kahire’nin inşasında kullanıldı.

 

Heykellere ait parçalar restorasyon çalışmasından sonra sergilenmek için Büyük Mısır Müzesine (GEM) taşınacak. Yeni keşfedilen eserler ise Mısır Müzesindeki geçici bir sergide yer alacak.

 

Alman arkeolog Dietrich Raue, antik kentin sırlarını daha fazla açığa çıkarmak için kazılara devam edeceklerini aktardı.

 

http://english.ahram.org.eg