MISIR’DA İSA’NIN DOĞUŞU SAHNESİNE BENZER 5 BİN YILLIK BİR KAYA RESMİ BULUNDU

Mısır’da Sahra Çölündeki kaya sanatı iki ebeveyni, bir bebeği ve doğudaki bir yıldızı tasvir ediyor.

İtalyan araştırmacılar, iki hayvan ve ebeveyn arasında yeni doğmuş bir bebek ile doğudaki bir yıldızı tasvir eden 5 bin yıllık kaya resmi keşfetti.

 

Kırmızımsı kahverengi bir aşı boyası ile resmedilmiş sahne, Nil Vadisi ile Gilf Kebir Platosu arasında yapılan bir keşif gezisi sırasında, Mısır’da Sahra Çölü’ndeki küçük bir oyuğun tavanında bulundu.

 

Floransa yakınlarındaki Prato’da, Gezegen Bilimleri Müzesinin yöneticisi olan jeolog Marco Morelli verdiği bir demeçte, bu sahnenin gerçekten İsa’nın doğuşuna benzeyen bir sahne olduğunu ancak bundan yaklaşık 3 bin yıl öncesine dayandığını söyledi.

 

Morelli bu kaya resimlerini 2005 yılında buldu fakat ekibi bu etkileyici bulguyu şimdi açıklamaya karar verdi. Ona göre bu keşif Hıristiyan ikonografisi hakkında yeni sorular ortaya atması gibi çeşitli etkilere sahip. Morelli ayrıca bu sahnenin anne baba arasındaki bir bebek ile birlikte bir ailenin normal tasviri olarak yorumlanabileceğini, ancak diğer ayrıntıların bu çizimi benzersiz kıldığını söyledi.

 

Burada yeni doğmuş bebek, göğe yükseliyor gibi biraz üstte resmedilmiş. Bebeğin anne ve babanın arasında henüz olmadığı bu konum, doğum ya da hamilelik demek olabilir. Diğer figürler, iki hayvan ve küçük dairesel bir betimleme göz önüne alındığında, sahne sembolik olarak daha karmaşık hale geliyor.

 

Üst kısımda, aynı birkaç kaya resminde de görülen mitolojik bir canavar; başsız aslan bulunuyor. Alt tarafta ise bir babun ya da antropomorfik bir maymun görülüyor.

 

Araştırmacılar bu mağarayı "Ebeveynlerin Mağarası" olarak isimlendirdi.

 

Morelli son olarak “Kuşkusuz bu ilginç bir çizim. Erken Hıristiyanlık çağına kadar benzer sahneleri bulamadık” açıklamasında bulundu.

 

http://www.seeker.com/