MISIR’DA ORTA KRALLIK DÖNEMİNDE YAŞAYAN BİR KADIN MUMYASI BULUNDU

Nil Nehri´nin batı kıyısında, Aswan şehrinin karşısında bulunan Qubbet el-Hawa nekropolisinde, Mısır’ın Orta Krallık Döneminde yaşamış ve Elephantine bölgesinde yöneticilik yapmış III. Heqaib ve Ameny-Seneb isimli iki yöneticinin annesine ait yaklaşık 3 bin 800 yıllık bir mumya bulundu.

Prof. Alejandro Jimenez’in liderliğini yürüttüğü, Chowan Üniversitesinden bir İspanyol araştırma ekibi, antik Mısır’ın On ikinci Hanedanlık dönemine (MÖ 1985 – MÖ 1773) tarihlenen iki katmanlı sedir ağacından bir tabut içinde Sattjeni isimli soylu bir kadının yaklaşık 3 bin 800 yıllık mumyasını ortaya çıkardı.

 

Keşfin önemini vurgulayan Mısır Eserleri Departmanı Başkanı Mahmud Afifi, bu kadının, Kral III. Amenemhat’ın hükümdarlığı sırasında Elephantine bölgesinden yöneticilik yapmış iki kişinin annesi olduğunu ve yine bu bölgenin yöneticiliğini yapmış olan II. Sarenput’un kızı olduğunu belirtti. 

 

Başkan Afifi, mumyanın keten beziyle sarılmış olduğunu ve yüzünde Mısır cenaze masklarında kullanılan bir maddenin (cartonnage) kalıntılarına rastlandığını söyledi. 

 

Aswan ve Nubia Eski Eserler Konseyi Genel Müdürü Nasr Salama, iç tabutun iyi koşullarda bulunduğunu ve bunun, tabutun yapıldığı ağacın yaşının belirlenmesi için uzmanlara olanak sağladığını belirtti.

 

İspanyol kazı ekibinin 2008 yılından beri Qubbet el-Hawa'da yürüttüğü kazılarda, daha önce, Sattjeni'nin oğlu III. Heqaib'in de arasında bulunduğu çok sayıda mezar keşfetmişti.

 

egyptindependent.com

dailymail.co.uk